Engin Bulut'un Hapishanede Çizdiği Çevre Temalı Karikatürür "Sakıncalı" sayıldı

Sevgi ve selamlarımı gönderiyor/corona’lı bu günlerde sağlık, sıhhat ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum, iyi olmanız dileklerimle… Ben de, bizler de iyiyiz. Cumhuriyetimizde aynı rutin uygulamalarla yaşamaya devam ediyoruz.

Aslına bakarsanız şanslısınız sizler dışarıda bu da bizlerin bulunduğu hapishane cumhuriyetleri tarafından oluyor. “Ne şansıymış bu” diyebilirsiniz… Çünkü dışarıda küçük esnafına vs. vs. vs.ni açık olmasına rağmen, corona’ya karşı en önemli önlem hapishanelerdeki açık ziyaretlerin kapalı olmasından. (...)

Orman yangınları başladığında bir şeyler çizmiştim, mektupla göndermek için (yangınlarla ilgili) fakat yasak karar alınmıştı, yazılı olanı gönderdim ve çizili olana yönelik İnfaz Hakimliği’ne itiraz dilekçesi verdim. Hapishane idaresinin yasağını böylelikle aşmış oldum.

“… içerikte herhangi bir kişiyi rahatsız edebilecek söylemler bulunsa bile bu durumun düşünce özgürlüğü kapsamında kaldığı anlaşılmakla talebin kabulüne karar verilmiştir…” (1. İnfaz Hakimliği Kayseri-Dosya No: 2021/6937: Karar No: 2021/6948-Karar Tarihi: 06.09.2021 emsaldir) Ve bu çizimi gönderebileceğimi bugün dilekçe yazarak öğrendim. (19.10.2021, 3 aylık süreçte) Şimdi dilekçe yazacağım, zarfın içine görevlilerce konulup bu mektupla birlikte gönderilecek!.. Geç oldu, fakat yapacak bir şey yok… Tekrardan sevgi ve selamlarımı gönderiyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Engin Bulut

2 No'lu T Tipi Hapishane. Bünyan- kayseri

İlişkili İçerik