Gazeteci Ergin Doğru Elazığ Hapishanesindeki kitap yasaklarını yazıyor

 

 

 

"Yine Alevilik çalışmaları yürütüyordum gelen Alevi dergi gazeteleri verilmiyor, edebiyat dergileri de dahil zaten siyasi dergileri saymıyorum bile. Tüm itirazlarımız boşa çıkarılıyor. Bize söylenen parasını verin biz sizin adınıza alırız. Bu durum benim yayın kurulu üyesi olduğum gazeteyi parayla almayı zorunlu kılıyor. Kaldı ki biz siyasi mahpuslar  genelde emekçi insanlarız buna maddi durumumuz elvermiyor. "

Engin Doğru
2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishane C-17

Elazığ

***

Merhaba Adil Hocam
    İyi olmanızı diliyorum. Uzun süre sonra sizden haber almak güzel. Değerli kartınız için çok teşekkürler.
    Adil hocam yeni serginiz için şimdiden başarılar, ayrıca derginizde yer vererek beni onurlandırdığınız için teşekkür ederim.
    Sevgili hocam sergilerinizi basından takip ediyordum, gazeteden yazınızı okudum. Bundan önce de İsviçre'de açtığınız sergiye oradaki arkadaşlarım yazmış bana birkaç kart göndermişti. Bu emeğiniz ve çalışmalarınız değerlidir. Bizim kısılmaya, karanlık duvarlara mahkum edilmeye çalışılan sesimizi dışarıya taşıyıp içeriye ışık olarak dönmesi çabanız üzerimizde kurgulanan oyunları boşa çıkarmada katkıdır.
    Değerli hocam zindan açısından değişen fazla şey yoktur. Yaşamdan sıkıntılar sürüyor ivmesi yer yer düşen, yükselen politikalar dışarıda güçlü bir ses verilmeden aşılacak gibi değil. Her gün yeni bir uygulama ile karşılaşıyoruz. Anayasa mahkemesi kararı olmasına karşın halen dışarıdan gönderilen dergi, siyasi gazete vb ulaşamıyoruz. Düşünsenize ben Dersim Gazetesinin yayın kurulu üyesiyim ama neredeyse 3 yıldır çıkardığımız gazeteyi görme şansım olmadı. Yine Alevilik çalışmaları yürütüyordum gelen Alevi dergi gazeteleri verilmiyor, edebiyat dergileri de dahil zaten siyasi dergileri saymıyorum bile. Tüm itirazlarımız boşa çıkarılıyor. Bize söylenen parasını verin biz sizin adınıza alırız. Bu durum benim yayın kurulu üyesi olduğum gazeteyi parayla almayı zorunlu kılıyor. Kaldı ki biz siyasi mahpuslar  genelde emekçi insanlarız buna maddi durumumuz elvermiyor. Şimdi ise yeni bir dayatma

başladı artık dışarıdan gönderilen kitaplarda alınmayacakmış yani biz içeriden parasını verdiğimiz kitaplar alınacak. Bu açıkçası kitap, dergi okumayın demek. Anayasal haklarımızın ihlali ve bu genelgelere dayandırılıyor. Toplumu cahil, bilinçsiz kılmak için yıllardır dayatılan politikalar artık bizlere dayatılıyor. Parası olan dergi kitap okusun demek en basit anlamıyla haksızlık.
    Değerli hocam sizinle paylaşma şansım olmadı ama burada kimi edebi çalışmalarım var. Uygun olursanız ve vaktinizi almazsa size gönderip fikrinizi almak isterim. Tabi kıymetli zamanınızı almak istemem. Uygun olursanız. Kardeşim size ulaştırır.
    Sevgili hocam geçmiş Gazanızı kutlarken yeni yılın siz ve aileniz başta olmak üzere tüm halklarımıza kutlu olsun. Umutların özlemlerin gerçek kılınacağı eşitliğin, barışın kardeşliğin vücut bulacağı özgür bir yıl olsun.
    Sevgi ve saygılarımla
    Kendinize iyi bakın.

Engin Doğru
2 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishane C-17

Elazığ

 

İlişkili İçerik