"Gönderdiğiniz kitaplar verilmedi. Keza pullar ve renkli kâğıtları da vermediler. Yasakmış!”

 “…Diğer iki kitabı (Özgürlüğün sesi ve Korona günlerinde mahpusluk)  “yasaklı” diye vermediler. Gözlem Kurulu, böyle dedi kararında. “Devletin uyguladığı uygulamaları kötü gösteriyor; zülm, işkence kavramları kullanılıyor” gibisinden gerekçelerle kitaplar verilmedi, özcesi. Keza pullar ve renkli kâğıtları da vermediler. Yasakmış!”

HASAN ŞEKER. 2 NOLU T TİPİ KAPALI CEZAEVİ A-3. ALİAĞA-ŞAKRAN. İZMİR

Adil Arkadaş, Merhaba     21.01.2021,

            En içten dileklerimle seni selamlıyor, yaşam ve çalışmalarında başarılar diliyorum. Umarım her anlamda iyisindir.

            Uzun bir aradır sana yazmayı istiyordum. Fakat zindanın negatif yönünün ağır bastığı günlerden geçiyoruz. Direnmenin asla umudunu yitirmediği buralardan, sizlere bir kelam bile yollamak hepimizin içten arzusu. Ama kısıtlamalar, engeller (mektup, faks vb. –iletişim cezası-) oldu mu bu pek gerçekleşmeyebiliyor. Bu yüzden af buyur…

            Göndermiş olduğun dört kitaptan ikisini verdiler bana. Yolcu adlı öykü kitabın ile  tiyatro oyunu olanını. Ama diğer iki kitabı (Özgürlüğün sesi ve Korona günlerinde mahpusluk)  “yasaklı” diye vermediler. Gözlem Kurulu, böyle dedi kararında. “Devletin uyguladığı uygulamaları kötü gösteriyor; zülm, işkence kavramları kullanılıyor” gibisinden gerekçelerle kitaplar verilmedi, özcesi. Keza pullar ve renkli kâğıtları da vermediler. Yasakmış!”

 Anlayacağın son çıkan yasalarla birlikte zindanın yaşam koşulları ağırlaştı. Eskisi gibi her şeyi halletmiyorlar, işleri ‘biraz’ zamana yayma var. Mesela o iki kitabı 2 ayda verdiler bana. Didik didik incelendikten sonra… Pandemi buralarda da birçok şeyin yapılmamasına neden oldu. 7/24 koğuşlardayız. Kurslar, etkinlikler ve spora çıkma yasak. Pandeminin seyrine göre bir değişiklik olur mu bilmiyorum. Ama mevcut durumumuz böyle şimdilik. Bu arada kitaplar için çok tşk.’ler.

            Bu aralar ‘öykü’ çalışmama devam ediyorum. 7.cisi bitmek üzere. A-4 kareli 80 sayfayı aştı. Birkaç tane daha yazıp çalışmayı tamamlamayı düşünüyorum. Umarım kayda değer bir edebi eser çıkar ortaya. Şimdilik böyle, diyeyim.

            Tekrardan seni selamlıyor, başarılar diliyorum.

            Tüm özgür tutsakların sana selamları var.

            Özgür günlerin kekik kokan havasında buluşmak üzere,

            Esen ve Sağlıcakla Kal.

            Zindanlardan;

            Sevgi ve Selamlar

“Dünyanın en büyük cezaevi cahil insanın kafasının içidir.”

                                                           Montaigne

HASAN ŞEKER

2 NOLU T TİPİ KAPALI CEZAEVİ A-3

ALİAĞA-ŞAKRAN

İZMİR

İlişkili İçerik