Hasta mahpus AYM’den yanıt bekliyor

Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olan, 65 yaşındaki Ali Osman Köse’nin kanser hastalığının tedavisi için Anayasa Mahkemesine tahliye başvurusu yapıldı.

İlknur Karadeniz

İstanbul - BİA Haber Merkezi

12 Mayıs 2021, Çarşamba 11:19

Haberin İngilizcesi için tıklayın

Kanser hastası mahpus Ali Osman Köse’nin tedavisi için infaz ertelenmesine dair başvurusu Anayasa Mahkemesi’nde. AYM’den yanıt bekleyen Köse’nin böbreğinde kanserli kitle tespit edildi. Ayrıca yüksek tansiyon ve kronik kalp yetmezliği hastası.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre, hapishanelerde 604’ü ağır olmak üzere en az 1605 hasta mahpus bulunuyor.

“Erken teşhis çok önemli”

Halkın Hukuk Bürosu’ndan Avukat Seda Şaraldı bianet’e yaptığı açıklamada, Köse’nin avukat görüşüne de tekerlekli sandalyeyle getirildiğini söyledi:

“Adli Tıp Kurumu (ATK) raporu 4 Şubat’ta verildi fakat 27 Ocak’ta çekilen röntgen sonucunda böbreğinde kitle olduğu saptanmış durumdaydı. Kanser hastalığı için erken teşhis önemlidir, gerçek bir muayene yapılmış olsaydı müvekkilimizin kanser olduğunu önceden bilebilirdik.

“Bugün yaşadığı hastalığın gelmiş olduğu aşama 90’lı yıllardan bu yana maruz kaldığı sistematik işkence, tecrit ve tedavi olanaklarından yoksun olmasının sonucu. Bu ameliyatı zamanında olmaması onu ölüme götürebilir. İnfaz durdurulmasıyla ilgili taleplerimiz de bu rapor nedeniyle reddedildi.

“Anayasa Mahkemesine tedbiren tahliye edilmelidir dediğimiz bir başvuruda bulunduk ancak AYM henüz başvuruyu yanıtlamadı. Ali Osman Köse’nin yaşadıkları, hasta mahpusların hapishanedeki koşullarına dair çok şey anlatıyor. Müvekkilin tahliyesi hem kendi yaşam hakkı için hem de bütün hasta mahpusların yaşam hakları için çok önemli.”

65 yaşında, 37 yıldır hapishanede

Tekirdağ F Tipi Hapishanesi’nde tutulan 65 yaşındaki Ali Osman Köse, 37 yıldır mahpus.

2020 yılının başında sağlık sorunları yaşamaya başlamasıyla, önce hapishane doktoru, sonra Tekirdağ Devlet Hastanesi’nde muayene edildikten sonra hiçbir tedavi uygulanmadan geri gönderildi.

Sağlık problemlerinin devam etmesiyle birlikte bu kez Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nin Sağlık Kurulu heyetinin önüne çıktı. Heyetin cezaevinde tek başına kalabilir raporu verdiği Köse avukatları aracılığıyla Adli Tıp Kurumu’na başvurdu.

Adli Tıp Kurumu Köse hakkında 4 Şubat 2021 tarihinde “simülatif davranışlar göstererek hastalığını çıkar sağlamak amacıyla abarttığını” içeren bir rapor verildi.

Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olan Köse’nin refakatçisi ise, bu raporun ardından yanından alındı.

“Gündelik işlerini yapması bile çok zor”

Mahpus Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nden (TAYAD), Köse’nin serbest bırakılması için yapılan eylemlere katılan Hasan Basri Yıldız, Köse hakkında şu bilgileri verdi:

“Ali Osman Köse 12 Eylül öncesinde, 12 Eylül’de, 84 ölüm oruçlarında, 96 ölüm oruçlarında ve 19 Aralık katliamı süreçlerinde işkencelerden geçmiş bir mahpus. 27 yılı kesintisiz olmak üzere 37 yıldır hapishanelerde bulunuyor. Kendi temizliği, hücrenin temizliği, yemeğini almak, gündelik işlerini yapmak bile onun için çok zor.” (İK/AS)

İlişkili İçerik