İçeriden: Cezaevlerindeki koşullar, ülkenin haline ayna tutuyor

MEKTUBU GELENLER:

--------------------------------

Sima Dorak - Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi

Cengiz Ayar - Akhisar T Tipi Cezaevi

Mahsum Sima - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi

M. Zeki Deniz - Bolu F Tipi Cezaevi

Nuri Keleş - Diyarbakır 1 nolu T Tipi Cezaevi

Orhan Yüzal - Diyarbakır 1 nolu T Tipi Cezaevi

Resul Baltacı - Düzce T Tipi Cezaevi

Mazhar Güler - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi

Fethullah Demirtaş - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi

Savaş Özer - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi

Ayhan Kavak - Siverek T Tipi Cezaevi

Adnan Öztel - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

Ahmet Altay - Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi

İzzet Tekin - Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi

M. Ali Gümüş - Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi

Veysi Biçer - Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi

A.Vahap Karatay - Van Yüksek Güvenlikli CİK

Cihan Tamur - Van Yüksek Güvenlikli CİK

Metin Uyar - Van Yüksek Güvenlikli CİK

 

Ülkemiz yerel seçim hazırlıklarında. İktidar elindeki belediyeleri kaptırmamak ve hatta kayyum atayarak; istifa ettirerek boşa düşürdüğü yerleri, seçimle kazanılmış yerler haline getirmek için adeta seferberlik ilan etmiş durumda. Dışarıdaki gerginlik, zaten koşulları iyi olmayan cezaevlerine doğrudan yansımaya başlarken; HDP ve demokrasi güçleri, barış ve normalleşme için gereken odak noktasını bulmuşa benziyor.

 

Şu an mecliste olması gereken; ancak mevcut yasalar bile çiğnenerek cezaevinden tahliye edilmeyen DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in, Öcalan ile görüşülmesi amacıyla başlattığı açlık grevine ilk önce cezaevindeki devrimci-yurtsever mahpuslar sahip çıkmışsa da, açlık grevi, toplumun her kesimine yayılıyor. Eyleme karşı iktidarın misli görülmemiş tutuklama kampanyası ise sonuç alamayacağa benziyor.

* * *

Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi'nde bulunan siyasi mahpuslar, 30 Kasım 2018 günü gönderdikleri faks metninde, HDP Hakkari milletvekili Leyla Güven'in 7 Kasım 2018 günü başlattığı açlık grevindeki taleplerinin, kendilerinin talepleri olduğunu ve bu insani ve onurlu duruşun yanında olduklarını belirtiyorlar.

 

İzmir-Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan Mazhar Güler, Fethullah Demirtaş ve Savaş Özer, HDP'nin Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in taleplerine paralel bir amaçla 27 Kasım 2018 günü süresiz dönüşümlü açlık grevine başlamış bulunuyorlar.

 

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış bulunan Ahmet Altay, İzzet Tekin ve M.Ali Gümüş, Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi'nde kalıyorlar. Aynı koğuşta kalan üç okurumuz, gazetemiz Yeni Yaşam'a üstün başarılar diliyorlar. Teşekkür ediyoruz.

 

Gazetemizle ilgili aynı duyguları paylaşan Veysi Biçer'e de teşekkür ediyoruz. Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi'ndeki başka iki koğuşta da Veysi Biçer ve başka okurlarımız bulunuyormuş. Bu cezaevinde bulunan diğer okurlarımız da, arada bize seslerini duyururlarsa iyi olur.

 

Düzce T Tipi Cezaevi'nde bir odada 8, diğerinde 11 kişi olmak üzere 29 okurumuz bulunuyor. Söz konusu iki ayrı odadakiler bir şekilde birbirini görmesinler diye birbirinden çok uzak odalara koymuşlar. Bu cezaevinde kalanların Kürtçe şiir, öykü ve araştırma yazıları incelenmek üzere alınmış ve bir daha da geri verilmemiş. El konulan yazı-notlar arasında mektuplaşılan adresler de bulunuyormuş. Bu yüzden, burada bir akrabanız ya da arkadaşınız varsa, onlardan mektup gelmesini beklemeden öncelikle sizin yazmanızda yarar var.

 

Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi'nde bulunan Mahsum Dima'nın kartını aldık. Bizden istediği yayınevi adreslerini toparlayıp, kendisine göndereceğiz. Bu arada, kartın bulunduğu zarftan Mehmet Karakuş'un mektubu çıktı. Anladığımız kadarıyla mektup, yanlış zarfa konulmuş. Bu mektubu, Akhisar T Tipi Cezaevi'nde bulunan Mehmet Çoku'ya göndereceğiz.

 

Diyarbakır 1 nolu T Tipi Cezaevi'nde bulunan Nuri Keleş'in kaleme aldığı bir kitap tanıtımı geldi. Gerçekten güzel bir tanıtım olmuş. Kültür sayfamızın yayınlayacağını umuyoruz.

 

Trabzon E Tipi Cezaevi'ndeyken, Diyarbakır 1 nolu T Tipi Cezaevi'ne geldikten sonra gazetemizi okumaya başlayan Orhan Yüzal'a "hoş geldin", diyoruz ama Trabzon'dakiler de gazetemizi artık okuyor, bilesin :)

 

BAŞSAĞLIĞI: Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde bulunan Metin Uyar, Mehmet Cin, Kemal Karaman, A. Selam Çağdavul, Yasin Dere, Şehmus İlhan, Aziz Gökemez, Hikmet Kara, Yusuf Karataş, Orhan Atalay, Şahin Öncü, Habib Aslan, Mehmet Çengel, Ramazan Özyiğit, Berzan Güneş, Veysi Akgönül, Ahmet Doğan, Emin Aladağ, H. Ulaş Elter, Ebubekir Eker, Sait Öztürk, Metin Gelni; Giresun E Tipi Cezaevi'nde yaşamını yitiren Burhan Karatay için başta oğlu A.Vahap Karatay olmak üzere Karatay ailesine başsağlığı dileklerini iletiyorlar.

 

BAŞSAĞLIĞI: Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde bulunan Cihan Tamur, Orhan Atalay, Metin Genli, Habib Aslan, Metin Uyar, Emin Aladağ, Mehmet Çengel, Yasin Dere, Yusuf Karataş; babasını yitiren Fuat Bor ve ailesine başsağlığı dileklerini iletiyorlar.

 

TEŞEKKÜR: Babası Burhan Karatay'ın vefatı nedeniyle pek çok cezaevindeki arkadaşlarından başsağlığı mesajı alan A.Vahap Karatay, kendisine gelen başsağlığı mesajlarının hepsini cevaben, burada her birine ayrı ayrı sonsuz teşekkür ediyor.

 

DUYURU: İHD Ankara Şubesi'nin adresi değişmiştir!

Fidanlık Mah. Adakale Sk.

No: 24  Daire: 16

Çankaya - ANKARA

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Şeref Malkoç'un Başdenetçi olduğu devletin bir kurumu, sizlerden mektup bekliyor. Mahkeme cezaları için yapabilecekleri bir şey yokmuş ama içerideki hak ihlallerini 'dostane' bir şekilde çözebilirlermiş. Başvurmayı düşünenler için adresi verelim:

Kamu Denetçiliği Kurumu

Kavaklıdere Mah. Zeytindalı Cad.

No: 4  Çankaya - ANKARA

 

İlişkili İçerik