Mahpus haklarını anlatan kitap cezaevine alınmadı

CİSST’in “Türkiye’de Ağırlaştırılmış Müebbet Hükümlüsü Mahpus Olmak” adlı kitabı, önce “Savcılık izni yok” gerekçesiyle, sonra da yönetmeliğe aykırı olduğu iddiasıyla mahpusa verilmedi.

Ayça Söylemez İstanbul - BİA Haber Merkezi 05 Mayıs 2023

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nin (CİSST) “Türkiye’de Ağırlaştırılmış Müebbet Hükümlüsü Mahpus Olmak” kitabı cezaevine alınmadı.

Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi idaresi CİSST’e yaptığı açıklamada, “yönetmelik gereği dernek kitaplarının mahpuslara verilmediğini” söyledi.

CİSST Hapiste Ağırlaştırılmış Müebbet alan temsilcisi Heval Zelal Avcı ise bianet’e yaptığı açıklamada, böyle bir yönetmelik hükmü olmadığını, diğer birçok hapishaneye de kitabı yolladıklarını ve kitabın mahpuslara verildiğini söyledi.

Savcılık izni mi, yönetmelik mi?

Heval Zelal Avcı, Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan mahpusa, Nisan ayında yazdığı mektubun yanı sıra bu kitabı da yolladı. Mektubunda da kitabı gönderdiğini not düştü.  

Mektup mahpusa ulaştı ancak kitap derneğe iade edildi.

İade zarfının üzerindeki, 14 Nisan tarihli cezaevi idaresi notunda, “kitabın gönderilmesinin Savcılık iznine tabi olduğu, bu sebeple gönderilmediği” yazıyordu.

Heval Zelal Avcı bu iade üzerine hapishane idaresini aradı. Avcı’ya, dernek adına gönderilen eşya ve kitapları, yönetmelik gereği alamayacaklarını söylediler. Avcı araştırmaları sonucunda böyle bir yönetmeliğe rastlamadıklarını söyledi. Kitap daha önce, diğer birçok cezaevindeki mahpusa gönderilmişti.

Mahpus, yasaktan habersiz

Ayrıca, kendisine yollanan kitabın iade edildiği konusunda mahpusa da bilgi verilmedi.

CİSST’e yanıt mektubu yazan mahpus, “kitabın henüz eline ulaşmadığını, kitap hakkında bir bilgisi olmadığını” ifade etti.

Avcı, bu yasaklamayla mahpusun bilgiye ulaşma, bilgi edinme hakkının ihlal edildiğini söyledi.  

TIKLAYIN - "Cezaevlerindeki kitap ve dergi yasakları kaldırılsın"

İdil Aydınoğlu ile Ezgi Yusufoğlu imzalı kitapta, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının tarihçesi, bu cezayla ilgili infaz rejimi ve ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü mahpusların yaşadıkları zorluklar anlatılıyor. Bu infaz rejimiyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları da kitapta yer alıyor.

Türkiye’de Ağırlaştırılmış Müebbet Hükümlüsü Mahpus Olmak kitabının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

(AS)

Kaynak: bianet.org