Müebbetlik tutsak yazdı: "Gün aydınlık yüzünü / kaybetti yeniden / Yeni güne hazırlanmak için / inat ediyor / ateş böceği misali…"

"Birkaç gün önce bir kumru biz avluda yürürken tellerde durmuş güneşin tadını çıkartıyordu. Yanımdaki bir arkadaş “kuşu kıskanıyorum, ben burada üşüyorum o güneşin tadını çıkartıp üstüne de kanatlarını temizliyor hele şuna bak!” dedi. Başka ne söyleyebilir ki güzel kumruya."

Zeynep AVCI. R Tipi Kadın hapishanesi. B-2 Tekliler. ELAZIĞ

***

26.12.2021

Sevgili Adil Hoca Zaman hızlı akmaya devam ediyor. Şuan burada geceye ayaz da eşlik ediyor. Gündüzleri ise iki saatlik avlu saatinde durup beklemekle olmuyor bir köşede. Havalandırmaya çıktığımda zaten güneş çoktan duvarları tırmanmış oluyor, eh ne yapalım onu izlemek de ısıtıyor bizi. Birkaç gün önce bir kumru biz avluda yürürken tellerde durmuş güneşin tadını çıkartıyordu. Yanımdaki bir arkadaş “kuşu kıskanıyorum, ben burada üşüyorum o güneşin tadını çıkartıp üstüne de kanatlarını temizliyor hele şuna bak!” dedi. Başka ne söyleyebilir ki güzel kumruya.

Adil hoca nasılsınız? Ekim ayında sizlere yazmıştım biraz gecikmiş de olsa. Geçen yıldan başlayan kalp kapakçığındaki problemden dolayı biraz sıkıntılı geçse de inatla devam ediyorum. Şimdilik kalp kapakçığını zorlamayacak o yükü azaltacak ilaç kullanıyorum. Zaten yüksek tansiyon da musallat olmuş bakalım neler yaşayacağız. Yazmadığımda sizlere rahatsızlık da duyuyorum umarım kusuruma bakmamışsınızdır. Baksanız da haklısınız ne diyeyim. Mektupların ulaşmadığını varsayarak belirteyim “gönderdim” dediğiniz (daha önce) kitapları almamıştım zaten. Pandemiden bu yana mektupların gidiş gelişlerinde ciddi sıkıntılar olduğu kesin.

Yurtdışına mektup göndermek de “lüks” oldu bu teknoloji çağında. Euro vs. yükseldikçe tansiyon misali mektuplar da euro hesabıyla gönderiliyor. Eh mecbur ekonomi problemi var! Zaten mapus hayatım boyunca dolar, eurodaki yükselişi takip etmemiştim, ilk defa haberdeki alt yazılardan önce “borsa”yı takip eder oldum. Kendi halime gülüyorum ama mapus da vatandaş ülke pandeminin ötesine gidemiyor ne yapalım. İçeride yeterince gündem olur bilirsiniz ama ülkemizin hallerinden ayrı gündem oluşmuyor artık!

Şu sıralar buradan gönderileceğimiz de söyleniyor. Tabi aylardır buranın kapatılacağı söyleniyor. Ne zaman, nereye gönderilir, gideriz bilmiyorum fakat kadın cezaevinden R Tipine döndü bile! Yeni gün, yeni sene ne yaşatıp gösterir bilmiyorum ama şimdilik buradayım ve tabi sizleri merak ediyorum. Koronasız zamanlardan henüz çıkmadı ülke, dünya! Umarım sağlığınızı koruyorsunuzdur ve dikkat edin kendinize. Çalışmalarınız da umarım iyi ve istediğiniz gibi ilerliyordur. Pandemiden dolayı “uzaktan” çalışmak halen zorlayıcı olabiliyordur belki de bilmiyorum.

“Görüşeceğiz” adlı bir grup arkadaş da çalışma yaptıklarını belirten mektup yazmışlardı, onlara da yazıp göndermiştim fakat yanıt almayınca haberdar olma imkanı yok biliyorsunuz. Sizlerin çalışmalarınızdan da epey övgü ve ilgiyle söz etmişlerdi tabi bu durum insanı mutlu da ediyor.

Bu acımasız zamanlarda unutulmamak oldukça güzel duygular, etkiler bırakıyor. Birazdan onlara da yazmaya çalışacağım. Pandemiden dolayı fotoğraf çekilmesi de yasaktı, içerisi “normalleşince” ve tabi yapma çimlerde uzun süreden sonra yürüme fırsatı olunca fotoğraf da çekme imkanı doğdu, biraz tespih tanesi gibi dizilsek de fotoğraf biraz tarihe de not düşmek gibi oluyor içeride! Şimdilik müsaade istesem olur mu?

Akılda kısa cümleler vardı fakat yazacaklar birikince uzuyor, şimdilik yazacaklarımı erteleyip başta Tülin ablaya ve tüm dostlara, sevdiklerinize, bir de Ümran Düşünsel’e tabi isim sıralamak doğru olmaz fakat şu günlerde tekrar okuduğum kitapları olunca eklemek istedim. Umarım yazışma fırsatım da olur. Gün aydınlık yüzünü kaybetti yeniden Yeni güne hazırlanmak için inat ediyor ateş böceği misali… Kendinize çook iyi bakın. Her şey gönlünüzce olsun. 2022 yeni umutlarıyla, sağlık, huzur, sevgiyle gelip yaşatsın güzellikleri. Umutla, sevgiyle…

Zeynep AVCI R Tipi (Kadın) Cezaevi B-2 Tekliler ELAZIĞ NOT: 1 fotoğraf var

İlişkili İçerik