Zeynep Avcı

Müebbetlik kadın tutsak yazdı: " Sınırlar, yasaklar, yokluklar vs. çoğaldıkça var olana alışıyor, alıştırılıyoruz ne yazık ki!"

“Havalandırma saatim hâlen iki saat, gerçi bir ara üç saat olmuştu sonrasında pandemiden dolayı ikiye düştü öylece kaldı. Çok iyi olmasa da bu “kısıtlı” saatlere de alışıyor insan bir süreden sonra! Hayatta da böyle sanırım. Sınırlar, yasaklar, yokluklar vs. çoğaldıkça var olana alışıyor, alıştırılıyoruz ne yazık ki! Kabul etmesek de bu böyle işliyor. Dışarıdaki hayatta birkaç televizyon kanalından “izleyip” anlamaya çalışsam da her şey giderek zorlaşıyor.”

Zeynep AVCI. R Tipi Kapalı Cezaevi B-2. ELAZIĞ

***

12 Şubat 2022

Sevgili Adil Hoca Merhaba!

Müebbetlik tutsak yazdı: "Gün aydınlık yüzünü / kaybetti yeniden / Yeni güne hazırlanmak için / inat ediyor / ateş böceği misali…"

"Birkaç gün önce bir kumru biz avluda yürürken tellerde durmuş güneşin tadını çıkartıyordu. Yanımdaki bir arkadaş “kuşu kıskanıyorum, ben burada üşüyorum o güneşin tadını çıkartıp üstüne de kanatlarını temizliyor hele şuna bak!” dedi. Başka ne söyleyebilir ki güzel kumruya."

Zeynep AVCI. R Tipi Kadın hapishanesi. B-2 Tekliler. ELAZIĞ

***

26.12.2021

Yıllardır tek kişilik hücrede tutulan kadın tutsak yazdı: "korona günleri yasakları en çok içeriye uygulandı, uygulanıyor”

Üç hafta önce kargo yolu ile gönderdiğiniz “Özgürlüğün Sesi”ni henüz alamadım. Önce broşür, dergi diye verilmeyecek denildi, sonra kitap formatında değil denildi. Ardından verilecek denildi fakat halen almış değilim, verilmedi anlayacağınız. Artık ne zaman verilir bilmiyorum, olur da bana verilirse görme şansım da olur. Defter verilmiyor biliyorsunuzdur. Tabi bu korona günleri yasakları en çok içeriye “uygulandı, uygulanıyor” desek abartı olmaz sanırım.

ZEYNEP AVCI. Kadın Cezaevi. B-2 Tekliler. ELAZIĞ

***

15 Aralık 2020

Sevgili Adil Hoca

Merhaba

YILLARDIR TEK KİŞİLİK HÜCREDE TUTULAN ZEYNEP AVCI’DAN MEKTUP VAR

 

 

 “En son iki kartınızı almıştım ve tabi ne kadar sevindiğimi tahmin edersiniz. Teklilerde olduğumdan (tek kişilik hücrede) sanırım iki kat izoleyiz. Burada yeni tutuklanıp gelenler ya da acil hastaneye gitmesi gerekenler olursa on dört günlük “karantinayı” bulunduğum koridorda bulunan teklilerde izole ediyorlar. Tabi herhangi bir iletişimde olmadığından sadece gelip – gittiklerini duyuyoruz o kadar.  

 

Zeynep AVCI KADIN CEZAEVİ.  B-2 TEK …ELAZIG

 

Tutsak Zeynep Avcıdan Elazığ Depremi Sonrası Mektup

 

...Daha önce de yaşamış olsam da alt katta olup da bu kadar sarsıntıyı hissedip yaşamak ürkütücüydü. Üst katları veya çok katlı binaları düşünemiyorum bile . O an ne yaptın dersen; öylece yatakta oturup hangi duvarın önce yıkılacağını bekledim. On saniye daha sürmüş olsaydı, havalandırmaya çatının uçtuğunu görebilme  vardı. Diğer yandan ülkemizde en sağlam beton ve kolonlar cezaevlerinde .Acı ama gerçek ' Neyse bilene bilineni anlatmak doğru olmaz değil mi ?...

 

 

05.02.2020

                       Sevgili Gamze

Ağırlaştırılmış Müebbet Zeynep Avcı mektubunda yeni yasakları anlatıyor

“ Renk yasağını iç çamaşırlarımıza da getirirlerse hiç şaşmayacağım. Daha önce de “baskılı yazılı” diye dışarıdan gelen tişörtlerimize el koymuşlardı. Örneğin bir çorabın üzerinde “vızz” yazıyor diye ya da bir tişörtün üzerinde horoz deseni var diye ya da “love me” yazıyor diye yasaklanmıştı.”

 

ZEYNEP AVCI

Kadın kapalı Ceza İnfaz Kurumu C 4

Sincan- Ankara

 

***

 

Sevgili Adil hoca merhaba

Müebbetlik Tutsak Zeynep Avcı yolladığımız kitapları almış

Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

Sincan/ANKARA

 

            Merhaba Adil Hoca,

            Dilerim iyisinizdir. Uzun zaman oldu, sizlerden yanıt alamayınca bir kez daha yazmak istedim, kısa da olsa. Bizde haberler bolca denir ya, öylesi bir dönemdeyiz aslında! İnadına iyi olmak için uğraşıyoruz.

Zeynep Avcı'nın Ekibimize yolladığı 8 Mart mesajı yeni ulaştı

Sevgili Gamze

Geç de olsa kartını aldım. Yazdığın için teşekkürler!

Bahar kapımızı çalmışken kadınlarımızın gülümseyen yüzüyle buralardan merhaba diyelim birlikte dedim.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz her daim ve "Hayır"larla yeni baharların, barışın kapısını açması dileğiyle,

umutla sevgiyle kalın.

Zeynep Jin, Jiyan, Azadi.

Zeynep

***

ve Zeynep Avcı'dan bir şiir:

ELLERİ CEBİNDE