Sürgüne Yollanan Behruz Şucayi yazdı: "Yaklaşık 3600 lira kargo ücretini ödemek zorunda kaldım.”

“Ekim’de “Asayiş ve Güvenlik Nedeniyle” diye sürgüne gönderildim. Eşyalarım mahsus benimle gönderilmeyip orada tutuldu. İsteyince de Bakanlığın bir yazısını gerekçe gösterilerek 50 kg eşyamı kendilerini gönderip diğer kalanı da kendi hesabımdan getirmek zorunda kaldım. Yaklaşık 3600 lira kargo ücretini ödemek zorunda kaldım.”

Bêhrûz ŞÜCAYİ

Yüksek Güvenlikli Hapishane D-5/5

BURDUR

 

Sevgili Adil Hocam,

            Biraz uzun bir aradan sonra size sevgi ve saygılarımı yolluyor, her şeye rağmen sağlık durumlarınızın iyi olmasını dilerim. Yeni ve başka bir mevsimde buluşuyoruz. Baharın, Martın ve Newrozun mevsimlerinde… Güzelliğin, özgürlüklerin ve umutların yeşerip anlamlaştığı mevsimler… Heyecanın ve inancın zirve yaptığı mevsimler… Bu güzel ve sıcak duygularla başta sizin ve değerli ailenizin (Sevgili Tülin hoca ve Öykü kardeşimizin), tüm dostların ve halklarımızın, emekten ve özgürlükten yana, barıştan ve demokrasiden yana herkesin ve elbette değerli “GÖRÜLMÜŞTÜR” ailesinin 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü başta olmak üzere, hemdem Kawaların direniş sembolü olan Newroz Bayramınız-bayramımız kutlu ve mutlu olsun… Nice güzel ve özgür Newrozlara…

            Sevgili Hocam; epey oldu yazışmayalı. Geçen Ekim’de buraya sürgün geldim. Gelir gelmez size yazacaktım fakat adres ezberimde olmadığı için yazamadım. Eşyalarımı zaten iki ay sonra alabilmiştim. Bir aydan fazla da yazılı materyallerim-adres defterleri, not ve mektup vb. de bir aydan fazla burada incelemede kalınca haliyle yazamadım. Uzun ve karışık bir hikaye. Doğrusu biraz uzun uzun yazmaya niyetlenmiştim ama, üzerinden zaman geçince de gerek kalmadı diye düşündüm. İsterseniz belli hatlarıyla bir sonraki paylaşımımızda yazabilirim. Ama kısaca yine özetleyeyim. 12 Ekim’de “Asayiş ve Güvenlik Nedeniyle” diye sürgüne gönderildim. Eşyalarım mahsus benimle gönderilmeyip orada tutuldu. İsteyince de Bakanlığın bir yazısını gerekçe gösterilerek 50 kg eşyamı kendilerini gönderip diğer kalanı da kendi hesabımdan getirmek zorunda kaldım. Yaklaşık 3600 lira kargo ücretini ödemek zorunda kaldım. Zaten, gönderilen eşyalarımın çoğu da yolda hasar gördüler. Şikayet ettik, ama bir sonuç çıkacağını sanmıyorum. 

 

Bêhrûz ŞÜCAYİ

Yüksek Güvenlikli Hapishane D-5/5

BURDUR

Resim: Haydar Bayar