Sürgüne yollanan edebiyat çalışmalarına el konulan Kemal Demirbaş'tan mektup var

“Elbistan zindanından bir grup arkadaşla bu zindana sürgün edildim. Sürgünden önce, sözde arama adı altında uğradığımız fiziki ve manevi işkence uygulamaları, zaten o dönem kamuoyuna mal olmuştu. Bu boyutundan ziyade, benim için son derece üzücü olan, şiir ve roman çalışmalarımdan oluşan beş adet dosya defterime, yine günlük ve denemelerimden oluşan ajandalarıma el koyulması ve başvurularıma rağmen tarafıma iade edilmemiş olmaları oldu.”

Kemal DEMİRBAŞ

Yüksek Güvenlikli Hapishane C-Blok 4. Koridor C-2/22 Döşemealtı/ANTALYA

 

10.01.2024

Merhaba.

                Öncelikle en içten selam, sevgi ve hürmetlerimi önemle gönderiyor, derin sağlık dileklerimle yaşam ve çalışmalarınızda üstün başarılar temenni ediyorum. 

                Size ilk kez yazıyor olduğumdan, kısaca da olsa kendimi tanıtmak isterim. Adım, Kemal Demirbaş. 1975 Malatya, Akçadağ-Kürecik doğumluyum. 1996’nın 9 Ağustos’unda tutuklandım ve müebbet hapis tutsaklığımın bitmesine 2 yıl 7 ay kalmış bulunmaktadır. Esasen size yazmakta, tanışmakta geç kalmış bir name yazdığımın farkındayım. Yine de hiç yazmamış olmaktan evladır duygu ve düşüncesiyle, bu hücre ve tecritlik koşullarımdan hem sıcak ve sevgi yüklü bir merhaba demek istedim, hem de biz tutsakların çalışmalarına dönük çok anlamlı duyarlılığınız ve çabalarınız çerçevesinde, söz konusu ürün ve çalışmaları değerlendirme formatınıza yönelik merakımı paylaşmak istedim. 

Kuşkusuz, değerli paylaşım ve bilgilendirmeniz ışığında, Kürtçe ve Türkçe şiir, öykü, anı ve karakalem gibi kimi naçizane çalışmalarımla sizlerle olmaktan sevinç duyacağımı ifade etmek isterim.

                Esasen ben de 2 Ekim 2023 tarihinde Elbistan zindanından bir grup arkadaşla bu zindana sürgün edildim. Sürgünden önce, sözde arama adı altında uğradığımız fiziki ve manevi işkence uygulamaları, zaten o dönem kamuoyuna mal olmuştu. Bu boyutundan ziyade, benim için son derece üzücü olan, şiir ve roman çalışmalarımdan oluşan beş adet dosya defterime, yine günlük ve denemelerimden oluşan ajandalarıma el koyulması ve başvurularıma rağmen tarafıma iade edilmemiş olmaları oldu. Zira o çalışmalarım iade edilmiş olsalardı, değerlendirmeniz açısından sizlere göndermekten memnuniyet duyardım. Son zamanlarda, kendisi henüz elli beş yaşındayken, kanser illetinden çok erken kaybettiğim Zeliha ablamın derin üzüntü, hüzün ve keder yüklü acısını da yoldaşlara, dostlara böyle namelerle, duyguların ve zihinselliğin yazı diliyle sağaltmaya, güce dönüştürmeye çalışıyorum. 

                Namemin sizlere mutlaka ulaşacağı ve değerli cevabınızı da alacağım umuduyla, tekrardan toplumsal özgürlüğümüzün derin özlemi yüklü selam, sevgi ve hürmetlerimi derin sağlık ve çalışmalarında büyük başarı dileklerimle iletiyorum. Kendinize çok iyi bakın. Yazışmak dileğiyle. 

 

Kemal DEMİRBAŞ

Yüksek Güvenlikli Hapishane

C-Blok 4. Koridor C-2/22

Döşemealtı/ANTALYA