Trans Mahpus 55 gündür açlık grevinde: Alanya L Tipi Hapishanede hava almak bile zor

 

Alanya L Tipi Cezaevi’nde tutulan trans mahpus Miray, koğuş hakkı için açlık grevi yapıyor. Eğer Miray’ın talebi karşılanmazsa açlık grevini ölüm orucuna dönüştürecek.

Evrim Kepenek

İstanbul - BİA Haber Merkezi

09 Eylül 2019

“Biz daha önce başka cezaevlerinde de kaldık. Hiç böyle sorunlar yaşamadık. Burada dilekçelerimiz yanıtlanmıyor. Sorunlarımız çözülmüyor. Bir arkadaşımız tam 55 gündür açlık grevinde. Tek isteği koğuşa geçmek. Üstelik, arkadaşımızın 'tek başına kalamaz' raporu var.”

Alanya L Tipi Cezaevi’nden izinli olarak çıkan trans mahpus İncilay, cezaevinin içini bu sözlerle anlatıyor. Endişeli olduğunu söyleyip  “Arkadaşımız açlık grevini her an ölüm orucuna çevirebilir. Tek kişilik hücreden çıkartılıp koğuşa alınması gerek acilen” diye devam ediyor.

Alanya L Tipi Cezaevi’nde 15 LGBTİ kalıyor. 15’i de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan mahkûmlar için hazırlanan tek kişilik hücrelerde tutuluyor. Oysa aldıkları ceza hücre cezası içermiyor. Ama LGBTİ oldukları için cezaevi yöhetimi, onları tek kişilik hücrelerde tutuyor. Kimlikleri “mavi” olduğu için de erkek cezaevindeler.

"Dilekçelerimiz yanıtlanmıyor"

Ayrımcılık bunlarla da sınırlı değil. Yazdıkları dilekçelere yanıt verilmiyor. İncilay, “Belki de bin tane dilekçe yazmışımdır, hiç birine yanıt alamadım. Bize yok muamelesi yapılıyor. Oysa görüyorum, başka tutuklular semaver istediği an odalarına semaver gönderiliyor. Bunun adı ayrımcılıktır” diyor.  

“Denizli Cezaevi’nde taciz edildi”

İncilay cezaevinde yaşananları şöyle özetliyor:

“Biz bu cezaevine başka cezaevlerinden geldik. Bir arkadaşımız Denizli Cezaevi’nde taciz edildi. Şiddet gördü. O da burada. Başka cezaevinden geldiğimiz için biliyoruz, her cezaevi böyle değil. Böyle davranılmıyor. Sadece bu cezaevinde çok yoğun bir ayrımcılık ve cinsiyetçilik gözlemliyoruz.

“Bize karşı önyargılı bir yaklaşım var. Hiçbir talebimiz, istediğimiz dikkate alınmıyor. Bir arkadaşımız şehir dışına gitmesi gerekti sonuçta bizim izin hakkımız var. Arkadaşımızın biletini alması konusunda hiç yardımcı olmadılar. Parasıyla bile biletini alamadı arkadaşımız. Hayatımızı kolaylaştırmak yerine sürekli olarak ayrımcılık yapıp bize burayı daha da yaşanmaz hale getiriyorlar."

“Hava bile alamıyoruz”

LGBTİ’lerin konulduğu hücreleri de tarif eden İncilay, “İçinde yuvarlak masa, demir bir dolabın sığdığı küçük bir alan düşünün. Pencelerinde korkular var. Korkulukların üstü de demir sacla kaplanmış durumda. Demir sacın üzerinde minik delikler var. Oradan ne kadar hava girebilir içeri? Nefes alamıyoruz” diyor.

Trans mahkum Miray’ın 55 gündür açlık grevinde olduğunu söyleyen İncilay, başka mahpusların da hücreden koğuştan geçebilmek için açlık grevine başlayacağını belirtiyor.  

Alanya L Tipi'nde tutulan LGBTİ mahpuslar, Haziran 2015'te sivil toplum örgütlerine mektup yazarak tek kişilik hücrelerde tutulduklarını ve günde sadece bir saat tek başlarına havalandırmaya çıkarıldıklarını belirtmişlerdi.

CISST: "Bir an önce çözüm adımları atılmalı"

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) Hapiste LGBTİ+ Ağı Temsilcisi Hilal Başak Demirbaş da LGBTİ'lerin uğramış oldukları hak gasplarına dair şunları söyledi: 

"Dernek olarak 2016 yılında Alanya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda LGBTİ+ mahpusların tekli hücrelerde kalmalarını eleştirmiş, bununla ilgili basın metni kaleme almıştık. Hapishanelerdeki kapasite artışı ve bu artışın sebep olduğu sorunları farklı platformlarda dile getirmeye devam ediyoruz.

"Ne yazık ki LGBTİ+ mahpusların sorunları ve tekli hücrede tutulmaları günümüze kadar devam etmekte ve bu konuda bir önlem alınmamakta. Koğuşa geçmek isteyen mahpusların talepleri gerçekleşmemekte, farklı hapishanelerin LGBTİ+ koğuşlarına da mahpuslar sevk edilmemekte. Tekli hücrede kalan mahpuslar eğer maddi imkanları yoksa koğuşta kalmanın sağlayacağı dayanışma ortamından da uzaklaşmaktalar.

"Bu da mahpusları hem maddi hem de psikolojik olarak çok zorlamaktadır. 8 ay boyunca avukat görüşü hariç olmak üzere, kapatıldığı 7 metrekarelik hücresinden dışarıya çıkarılmayan eşcinsel bir mahpusun başvurusu üzerine Türkiye'nin 2012 yılının Ekim ayında AİHM tarafından mahkûm edilmiş olmasını da dikkate alarak tekli hücrede kalmak istemeyen LGBTİ+ mahpusların ihtiyaçları ve taleplerine uygun şekilde hapishanelerdeki koğuşlara yerleştirilmeleri, cezalarına ek olarak 'tecrit'e maruz kalmalarına yönelik adımların atılması elzemdir."

Alanya L Tipi Cezaevi'ndeki LGBTİ mahpusların talepleri

*LGBTİ mahpuslar ya kendilerine bir koğuş açılmasını ya da koğuşu olan bir hapishaneye sevk edilmek. 

*Hijyen koşullarının sağlanması. 

*Revire çıkmak istediklerinde bu haklarının engellenmemesi. 

*Dilekçelerine yanıt verilmesi. 

*Ayrımcılık ve önyargının sona 

İlişkili İçerik