Tutsak hekim Ayhan Kavak sürgüne yollandığı hapishaneden ilk mektubunu yazdı: "8 Mart’ta Filistin Günlüğü kitabını aldım."

"(8 Mart’ta) Filistin Günlüğü kitabını aldım. Tabii Şiirden Dergisi de gelmişti. Dergi vermiyorlar. Kitap için teşekkürlerimi sunarım. Bugün okumaya başlıyorum. Tanıtımını da yaparak bir sonraki mektupla yollayacağım… Eline-emeğine sağlık diyor ve nice verimlere… Kitabın 15. sayfasında İsrail’e karşı Savaş’ta hayatını kaybeden canların isimlerine bakınca fark ettim. Belki de isim olarak iyi bildiğimden dikkatimi çekti. 1982’deki ölümsüzleşenlerin içinde Mustafa Marangoz da vardı. İsmet Özkan’la birlikte hayatını kaybedenler arasındaydı. Başka isimler de var, ama aklımdakilerden üçünden ikisini yazmışsın. M. Marangoz’un da eklenmesi gerekiyor. Ben de iyi sayılırım. Tekli hücrelerdeyiz. "

Ayhan KAVAK

Ereğli Yüksek Güvenlikli Hapishanesi B-1-18 Ereğli/KONYA

 

11.03.2024

Kekê Adil Hocam’a,

                Baharı muştulayan Mart’ın direngenliğiyle merhaba…

                İlk geldiğimde yeni ‘ikametgahımı’ belirtmek için kart yazmıştım. Ertesinde de Tarsus’tan miras kalan iletişim ezası devreye girdi. Bir ay boyunca telefon dışında name de yassak oldu. Biter bitmez de name yazmaya koyuldum. Bilemiyorum, henüz bir ay boyunca –gelmişse şayet- bana yollanan mektuplar verilmediğinden, yazmışsan eğer o mektubu almadan yazıyorum. Yazılarımın olduğu defteri iki hafta gecikerek aldım. “Duvar Yazısı Edebiyat Kayıntısı”nın dört bölümünü Tarsus’tayken gönderemeden buraya paketlendik. İki bölüm daha üstüne ekleyerek yolluyorum.        Bu arada Cuma günü de (8 Mart’ta) Filistin Günlüğü kitabını aldım. Tabii Şiirden Dergisi de gelmişti. Dergi vermiyorlar. Kitap için teşekkürlerimi sunarım. Bugün okumaya başlıyorum. Tanıtımını da yaparak bir sonraki mektupla yollayacağım… Eline-emeğine sağlık diyor ve nice verimlere… Kitabın 15. sayfasında İsrail’e karşı Savaş’ta hayatını kaybeden canların isimlerine bakınca fark ettim. Belki de isim olarak iyi bildiğimden dikkatimi çekti. 1982’deki ölümsüzleşenlerin içinde Mustafa Marangoz da vardı. İsmet Özkan’la birlikte hayatını kaybedenler arasındaydı. Başka isimler de var, ama aklımdakilerden üçünden ikisini yazmışsın. M. Marangoz’un da eklenmesi gerekiyor…

                Ben de iyi sayılırım. Tekli hücrelerdeyiz. Bir şebekede sıralanan 6 hücrede kalan canlarla birlikte günde bir buçuk saat havalandırmaya çıkarılıyor, hafta içleri de ortalama iki saat kadar atölyeye çıkıyoruz. On beş günde bir de spor var. Üç katlı bir yapının birinci katındayız. Aslında Ağırlaştırılmış Müebbetlere uygulanan havalandırma süresi genelleştirilerek bize de uygulanır oldu. Yasal olarak gün boyu havalandırma olmalı amma… İşte… Binmişiz bir alamete…:)

                8 Mart için Tülin arkadaş’a ve diğer canlara disiplin ezasından ötürü yazamadım. Ekte gecikmeli de olsa Tülin arkadaşa bir kart var… Bir de önümüz Newroz Bayramı, akabinde de Ramazan. Bayramın halklara ve insanlığa barış, adalet, demokrasi ve özgür yaşam getirmesi temennisiyle başta Kekêmin olmak üzere tüm canların bayramlarını kutlarım…

                Sevgili yeğenim Öykü Can’ın da gözlerinden öperim…

                Selam, sevgi ve saygılarımı sunar, başarı ve esenlikler dilerim…

Ayhan KAVAK

Ereğli Yüksek Güvenlikli Hapishanesi

B-1-18

Ereğli/KONYA