Tutsak karikatürist Ömer Özdurak'tan mektup var

Merhaba Adil abi,

            Yeni yıl kartınızı almıştım. Güzel dilekleriniz için teşekkürler. Umarım bu yıl hepimiz için yeni ve güzel şeylerin başlangıcına vesile olur. Yine Mersin’den 2 arkadaşın kartını aldım. Arif Kılıç ve Serdar Keskin. Kendilerine cevap yazdım. Umarım tanışıyorsunuzdur.

Arif arkadaşın fotoğraflarını Güney dergisinden bildiğim için tanıdım ama Serdar’ı bilmiyorum. Kendilerine çok selamlarımı söylersiniz.

Güney gecikmeli bir şekilde elime ulaştığından Mehmet abiyle yapmış olduğunuz söyleşiyi yeni okudum. Gerçi Mehmet abi söylemişti. Size onunla ilgili bir anımı anlatayım, onu biraz daha tanıyabilmeniz için. Mehmet abi birçok işi bir arada yapar. Bir keresinde akşam sayımı için aşağı inmiştik ve o esnada haberleri seyrediyorduk. Mehmet abi de aşağıya eskiz defteriyle indi ve koltuğunun altında da gazete. Masaya bıraktı elindekileri ve oturdu ve haberlere odaklandı. Tabii elinde kalemi, bir gözü gazetede ve bir gözü de haberlerde gidip geliyor. Tabi biz onun o haline alıştığımızdan bize normal geliyordu o hali ama sayıma gelen gardiyanın dikkatini çekmiş olmalı ki: “Ya Mehmet, bir elinde gazete, bir elinde kalem çizim yapıyorsun ve belki haberleri de dinliyorsundur bu fazla gelmiyor mu sana?” Başka bir gardiyan da “O bir şey mi? Mehmet bir de aklında bir sonraki çizim için de malzeme topluyordur şimdi!” diye söyleyince hepimiz güldük haliyle.

            Abi bazen insan ne çizeceğini bilemiyor. Böyle siz konu ortaya atınca hücreler hemen harekete geçiyor. 3 çizim yaptım umarım beğenirsiniz. Üçünü de yolluyorum.

            Yeni kitabınız için de tebrik ederim. Kitap isteme listeme ekledim.

            Burada havalar epey soğudu ve kar çok yoğun yağıyor. Isınmak için yataklara mahkum kaldık diyebilirim.

            Yenge ve Öykü’ye çok selamlar. Kendinize iyi bakmanız dileğiyle. Selam ve sevgiler.

23.01.2022

Ömer ÖZDURAK

F Tipi Cezaevi/BOLU

İlişkili İçerik