Tutsak ressam Hüseyin Yıldırım'dan mektup var: "30 yılımı bitirdim. Ama bırakmıyorlar. "

29.01.2024
 

Sevgili Adil Heval Merhaba,
 

Öncelikle şahsında “Görülmüştür Kolektifi”ne emeği geçen herkesi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.  
 

Birincisi değil ikincisi elime ulaştı. Mektupta “siyasi tutsaklar ile farklı coğrafyalarda yaşayan fotoğrafçılarla özgürlük imgelerinin buluştuğu ‘Karanlıkta Kahkaha’ sergisi” basın açıklamasıyla, Ayhan Kavak, Y. Yaşar ve Sibel Özbudun’un “Adil Okay ve Özcan Yaman tarafından kotarılmış ‘Sözlerin İzleri’ değerlendirmelerinin yazılı olduğu bir metin ile daha önce doğa katliamını tema aldığım bir çizimimin kart halinden iki adet almış bulunmaktayım.  
 

Uzun bir aradan sonra sizden ses almak güzel geldi bana. Sesinize ihtiyaç duyuyoruz. Önemsenmek insanı değerli kılıyor. Bu vesileyle tekrar emekleriniz için teşekkür ediyorum. Ne mi yapıyorum? Eskisi gibi çizemiyorum elimizde bir şey kalmadı. Ara sıra kurşun kalemle silik çiziyorum. En son okuduğum kitap Rigveda’dır. Ramayana’yı da getirttim henüz okumadım. Hint mitolojisine karşı bir ilgim var. Doğa ile bütünlüklü bir din. Tıpkı animizmi çağrıştırıyor. Dili şiirseldir, varsa şiir kitapları okumak isterim. Duyguda boşluk oluşmaması önemlidir. 30 yılımı bitirdim. Ama bırakmıyorlar. Uyduruk gerekçelerle cezalar veriyor, süreyi uzatıyorlar. 30 yıldır okuyoruz, bir üç yıl daha okumam gerekiyor:( Okumak da bir nevi dua gibidir. Zira bazı kitapları üç defa okumuşuzdur. (Anabasis Onbinlerin Dönüşü- Heredot bunların iki örneğidir)  
 

Sizleri tüm kalbi duygularımla selamlıyorum. Bir yeriniz, bir köşemiz var. Saygıyla, sevgiyle ve özlemle anıyoruz sizleri. Kal sağlıcakla. Umuyorum ve diliyorum ki elinize ulaşır.
 

Selamlar, saygılar.  
 

Hüseyin YILDIRIM
 

F Tipi Hapishane B2-3-57
 

BOLU