Umutlar yemyeşil çınarlar gibi yükselsin!... Gül Güzel

 

Demir kapıları aşan ‘’GÖRÜLMÜŞTÜR’’ çizgiler...

Umutlar yemyeşil çınarlar gibi yükselsin!

Gül Güzel

Yıllardır posta kutumdan aldığım mektuplar beni çok mutlu etse de çoğunlukla kanatları kırılmış kuş gibi hissederim kendimi. Cezaevlerinde rehin tutulan arkadaşlarımızla sadece mektup zarfının içinde mümkün olan bir iletişim ki, Korona süreci bahanesiyle ve posta pulunun yüksek ücreti engelli sorunlar bunu da asgariye indirmiş durumda...Tabii bir de keyfi davranışlarla gönderdiğimiz mektupların sahiplerine verilmemesi veya bize gönderilmek üzere yazılan mektup ve kartların ‘Mektup okuma komisyonu’ tarafından engellenip, gönderilmemesi...Cezaevi içinde ceza ve tecrittin sınırsız halleri derken, iletişimsizliğimiz had safhaya çıkmış durumda... Bütün bunlara rağmen alabildiğimiz bazı mektuplar bize hem güç, hem umut veriyor. Cemal Bozkurt arkadaşın yeni yıl kartının bir farklılığı var. bu kart kendisine GÖRÜLMÜŞTÜR kolektifinden gönderilen ve şair Adil Okay’ın bir şiiri olan kart. Bu vesileyle Görülmüştür kolektifine teşekkürler. Bu tür mektupları alınca, o gün sevinç selinde yüzerek, mutlulukla gezmeyi bizden daha iyi kim bilir ki? tabii ki, herkes kalbinin renginde yaşar hayatı ve hayata kalbinin rengini bulaştırır misali. Tabii ki, kendilerinin fikirlerinden/yeteneklerinden korkulduğu için özellikle de F Tipi tek kişilik zindanlardan bize gönderdikleri o muhteşem el işi emekleri ve çizimleri de...

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi hapishanesine gönderdiğim yılbaşı kartlarına cevap olarak, bir kartla 3 hükümlünün Cemal Bozkurt adına yazıp gönderdikleri kartı, 14 Mart 2022’de alabildim. Cemal arkadaşın herkese devrimci selamlarını gönderdiği kartı,

’’Gül Abla, coşkulu ve içten selamlarımı gönderiyorum. Gönderdiğiniz kartı aldım. Samimi ve umut veren cümlelerin için çok teşekkürler. Dayanışmanız ve varlığınız bize büyük güç ve moral oluyor; iyi ki varsınız!... Aynı duygularla ben de(birlikte kaldığımız Selmani ve Ali arkadaşlar da) senin şahsında, sesinin ulaştığı, bakışının değdiği güzel yürekli tüm canlarımızın yeni yılını kutluyor; umutların, yemyeşil boy veren çınarlar gibi halklarımızın üzerinde yükselmesini diliyorum. Bizden yana herkese devrimci selamlarımızı iletirsiniz.

Sevgilerimle’’ diyor Cemal Bozkurt, 2 Nolu F-Tipi Cezaevi, A. İ: 134, TEKİRDAĞ

 

***

Yine bir ‘Görülmüştür’ mühürlü diğer mektup ise Mehmet Kartal’dan

Mehmet Kartal gönderdiği mektup ile birlikte kitap ayraçları ve 2022 yılının takvimini de çizerek göndermiş. Sanatın bu denli güzel işlenmiş takvimini her an görebildiğim yere asıp, izlemek kendisine saygımı pekiştirdi. Şimdi takvim kadar güzel yazısıyla gönderdiği  Mektubunu yorumsuz olarak ekliyorum.

‘’Değerli ve güzel dostlar merhabalar. Hem adıma hem de Vahap’ın adına yolladığınız anlamlı mektubunuzu aldım ve duyarlılığınız için çok teşekkür ediyorum. Dostluğunuz bu soğuk duvarlar arasında mahkum edilmek istenen yüreğimizi ısıtıyor, alıp özgür diyarlara götürüyor.  Sizler gibi dostlar sayesinde daha iyi ve daha direngen oluyoruz. Dört duvar arasında tüketilmek istenen yaşamamızın her anı daha çok anlam ve değer kazanıyor. Ben ve bizler her daim iyiyiz ve hep iyi olacağız. Sizin gibi değerli dostların emeklerine ancak böyle layık olabiliriz.

Değerli dostlar hastalıklar vesilesiyle sağlık konusuna ve çalışanlarını daha çok anlamaya başladık. İnsanlık sağlıklı bir gelecekte yaşamak istiyorsa, sağlık çalışanlarının fedakarlıklarını da görmek  ve hakkını vermek zorundadır. Kimsenin korkmadan yanaşamadığı, dokunamadığı Korona hastalarını, sağlık çalışanları tarafından nasıl şefkatle kucaklandığına defalarca tanık olduk. Kendi yaşamlarını riske atarak hasta insanları kucaklamak sadece mesleki bir görev olarak tanımlanamaz. Eğer yürekte Tanrısal bir rahmet ve insan sevgisi yoksa hiç kimse Vebalı insanları kucaklamaz. Söyler misiniz lütfen bu insanlara nasıl teşekkür edebiliriz?

Sizler nasılsınız? Bütün kalbimle iyi olmanızı her daimi diliyorum. Ben 49 yaşındayım. Bir kızım ve iki torunum var. 28 yıl, 4 aydır Cezaevindeyim. 1 yıl, 8 ay ayım kaldı dışarı çıkmaya. Ailem İzmir’de oturuyor. Size kitap ayıracı ve takvim gönderiyorum; beğeneceğinizi umuyorum. Lütfen kendinize ve o güzel, değerli yüreğinize çok iyi bakın.

Hayal ettiğiniz tüm güzellikleri en güzel şekilde yaşamanızı diliyorum.

Kalın sağlıcakla ve mutlulukla.  Selam ve sevgilerimle

Mehmet Kartal, T-Tipi Kapalı Cezaevi B- 5, ÖDEMİŞ/İZMİR

 

***

 

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevinden

Rehin Kürt gazeteci Ziya Ataman’dan Mektup

 

Bu mektup ise sadece doğru haber yaptığı için 10 Nisan 2016’dan beri cezaevinde tutulan Ziya Ataman’ın. Kürt bir gazeteci olduğu için cezaevinde. Tek suçu, gazetecilik eğitimi aldığı, Dicle Haber Ajansına, Van’da yapılan bir yürüyüşün haberini yapmak. Haberi yaparken tutuklandıktan bir gün sonra cezaevine atıldı. Ağır hasta olan Ziya Ataman’ın, mide ve barsakları iflas etmiş olsa da cezaevinde tutulmaya devam ediliyor.

Kendisiyle uzun bir süredir mektuplaştığım gazeteci arkadaşımın mektupları artık çok nadir geliyor. Yazılan kelimeler – cümleler itinalı ve hep gizemli. Böyle itinayla yazılan mektuplar dahi ‘Görülmüştür Mektup Okuma Komisyonu’ tarafından sürekli engelleniyor.  Şimdi Ziya Ataman’ın 7 Şubat 2022’de yazdığı kısa mektubunu ekliyorum:’’ Bu aralar televizyonda uyduyu tutturabilme umuduyla arayıp durduğum frekanslara benzer oldu halim. Nedendir, niçindir? Bir sonuca ulaşmış değilim. Belki de soğuktan kurtulma demi(!) olduğundandır bu karmaşık ruh halini yaşamam. Ya da bir şeyleri yapma özlemi. Yani anlayacağınız pek dalgın bir kişilik oluyorum bu vakitlerde.

En çok oda arkadaşımı seyre dalarım bu hallerimde.(zaten başka da yapılacak bir şey yok). büyük bir heves ve mutlulukla yazıya koyulan Sinan arkadaşımı gördüğümde sormadan tutamadım kendimi. Meğer sizlere yazıyormuş ve insan mutluluğunun en muhteşemini size yazarken yaşıyor. Her şeyde ortaklığımız olduğundan O’nun yoluyla da sizlere bir merhaba demek istedim ve umarım sağlıklısınızdır.

Mektubumu aldığınızı bildirmiştiniz. Çok sevindim. Labirent hal almış bir atmosfer mevcut buralarda. Hangi kapı çıkış, meçhullük kazandı. Bizim de huzur ve sıhhatimiz bu çıkış kapısına bağlı ne yazık ki. Fakat bir türlü ulaşılmadı bu kapıya ve sanırım aramaya devam edeceğiz!

Sizler nasılsınız? Dilerim hepten sağlıklı ve mutlusunuz. Kendinize çok ama çok iyi bakın. Diğer dostlara da sevgi ve saygılarımı yolluyorum.

 Ziya Ataman, 7.2.22, Yüksek Güvenlikli C.I.K, VAN

 

İlişkili İçerik