Yazar Antropolog Sibel Özbudun'un Mektubu Tehlikeli Bulundu

Bu ülkenin saygın bilim insanlarından Antropolog Sibel Özbudun'un Müebbetlik tutsak Ercan Binay'a yolladığı mektup önce Hapishane Eğitim (okuma) komisyonunda sakıncalı bulundu.Cezaevi disiplin kurulu'na yollandı. Bu kurul da mektup "Hapishane paniğe neden olur" gerekçesi ile mektubun sahibine verilmeyip yasaklanmasına karar verdi.  Bunun üzerine mektubunu alamayan Ercan Binay infaz hakimliğine başvurdu. İnfaz hakimliği de itirazı yerinde buldu.

Ancak Ercan Binay baş eğmedi. "Sibel Özbudun'la yıllardır mektuplaşıyorum. Onun yazdığı mektuplar paniğe neden olmaz tersine ufkumuzu açar, Moral verir" diyerek bu yanlış kararın düzeltilmesi için bu kez ağır ceza mahkemesine başvurdu.

Ama Ağır ceza mahkemesi de aynı keyfi yasağı onadı.

Bu yasaklamalar son zamanlarda arttı. Bu ülkede başvuracak merci mahkeme kalmadı.Görülmüştür Kolektifi kurucularından yazar Adil Okay'ın yayına hazırladığı "Duvarları Delen Çizgiler" adlı yasal kitabın da Tokat Hapishanesinde tutsak Seyit Oktay'a verilmediği, yine Okay'ın Kars hapishanesinde kalan Gökhan Kece'ye yolladığı "Hapishanelere Esinti yollayalım" adlı kitabın da sakıncalı sayılarak mahpusa verilmediği haberi bu hafta geldi. Oktay ve Kece de Ercan Binay gibi itiraz süreci başlatmışlar.

Kamuoyunu bu keyfi - ortaçağ yasakları hakkında bilgilenrimeye devam edeceğiz.

İlişkili İçerik