Yıl Bitiyor İçeridekilere kart, kitap, armağan gönderme zamanı


                                   

İnsanların yaşamlarında her yeni yıl, yeni bir umut olmuştur. Yeni yıla yeni dileklerle gireriz. İçerideki insanlarımız, arkadaşlarımız, akrabalarımız da daha içeride kalmaları gereken yıllar, on yıllar olsa da, yeni yılda bir seçim olur, iktidar değişir ve yeni hükümetin çıkarabileceği bir yasa ile tahliye olabileceklerini düşlerler mesela. Biz 'dışarıdakiler' onları unutmadığımızı, yeni yılda belki de birlikte olabileceğimizi anlatan kart, kitap ya da bir armağan (mesela bir ajanda-takvim) gönderebiliriz-göndermeliyiz.

Kimi cezaevi idareleri -kart, mektup değilse de- gönderilen kitap ya da armağanların içeriye alınmasında kısıtlamalar getirebiliyor; ancak mahpusların -ilgili genelgeler gereğince- yaş günlerinde, dini bayramlarda ve yılbaşında dışarıdan gönderilen armağanları alabilme hakkı var. Armağanınız kitap ya da ajanda olsun ama mutlaka olsun! Aman dikkat: Armağan olarak gönderdiğiniz kitap ya da ajandaya bir şey yazmayın. Ayrı bir karta ya da kağıda bunun yılbaşı armağanı olduğunu mutlaka belirtin...

Unutmayın onlar sizin için, çocuklarınız için, daha güzel - adil bir dünya kurmak için mücadele ederken tutsak düştüler.

Şimdi vefa zamanı.

Hüseyin Aykol

 ***

Görülmüştü Notu:

"Bir seslenişimiz de, Paket yollamanın yanısıra mektup da yazmak istiyoruz ama ‘Uzun zamandır elle mektup yazmadım, nasıl yazacağımı, başlayacağımı bilemiyorum’ diyen arkadaşlara. İnanın ki ne yazsanız onlar için moral olur. Günlük yaşantınızdan bir kesit yazıp yollamanız yeter. Kuru ajitatif söylemlere gerek yok. Zaten bu insanların her biri oturup bildiri yazacak kapasiteye sahip. Bu anlamda 10 yıldır 20 yıldır içeride olan insanlara dış dünyadan haber vermek, günlük yaşantı hakkında bilgi vermek, paylaşmak da çok önemli. Örneğin birçok hastalığı olan politik tutsaklar bile yazarken yol gösterici, ufuk açıcı cümleler kuruyorlar. Ancak  “dışarısı” (yani sizler-bizler), onlarla yeterince dayanışma gösteremediğimiz takdirde: İşte o zaman onlar tecrit üzerine tecride mahkum edilmiş olacaklar.

Bir kartpostalla, kitapla, mektupla, ajandayla da olsa, bu dayanışmaya katılabilmeniz umuduyla.

İlişkili İçerik