Yüzde 99 vicdansızlık!

Metris Cezaevi’ndeki Hakan Erbilek, konuşma ve algı yetilerini kaybetti. Şah damarı kesik Erbilek, yüzde 99 engelli raporuna rağmen tahliye edilmiyor. Manisa, Tokat ve Urfa cezaevlerinde de işkence gündeme geldi

İstanbul’daki Metris R Tipi Cezaevi’nde tutuklu yüzde 99 engelli Hakan Erbilek’in durumu her geçen gün ağırlaşıyor. Boğazında trakeostami kanüllü takılı, konuşma yetisini kaybetmiş, algıları kapalı olan Erbilek, yaşamsal ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor. Yaklaşık 2 aydır cezaevinde tutuklu olan Erbilek’in babası Gürbüz Erbilek, geçen hafta oğlu ile görüştü. Oğlunun geçen yıl şah damarı kesildiği için üç ay boyunca hastanede tedavi gördüğünü anlatan Erbilek, engelli raporuna rağmen mahkemenin tutuklama kararı verdiğini söyledi. Oğlunun cezaevine girdikten sonra daha da kötüleştiğine dikkat çeken Erbilek, “Bir kişinin yardımı olmadığı sürece tek başına lavaboya gidemiyor, yemek yiyemiyor. Boğazında bir kanül takılı. Bu kanülün iki saatte bir çıkarılıp temizlenmesi gerekiyor. Doktor ‘Sürekli yoğun bakımda gibi bakmanız gerekiyor’ demişti. Enfeksiyon kapmaması gerekiyor. Biz evde ona bebek gibi bakıyorduk” dedi. Açık görüş yapmalarına izin verilmediğini belirten baba Erbilek, şunları söyledi: “Görüşüne gittiğimizde perişan bir haldeydi. Çocuğumuz zaten konuşamıyor. Sadece camdan görüp dönmek zorunda kaldık. Her yeri yara bere içindeydi. Çocuğumuzun bu halde cezaevinde tutulmasını hayretler içinde karşılıyoruz.” Baba Erbilek çocuklarının Metris Cezaevi’ne sevk edilmesinin ardından Muş’tan İstanbul’a geldiklerinde kalacak yerleri olmadığı için otogarda sabahladıklarını belirtti.

Tokat Cezaevi’nde darp iddiası

Tokat T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 10 tutuklunun gardiyanlar tarafından darp edildiği ileri sürüldü. Tutuklulardan Sabahattin Nergiz, ailesi ile telefondan yaptığı görüşmede, darp edilmelerinin ardından üstüne disiplin cezası verildiğini ve bazı kitaplarına el konulduğunu aktardı. Nergiz, kendilerine sürekli olarak ayakta sayım ve tekmil verme dayatmasında bulunulduğunu ifade etti.

61 yaşındaki tutuklu tedavi edilmiyor

Manisa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 2 yıldır tutuklu bulunan Mehmet Tekin’in (61) tedavisi engelleniyor. Yüksek tansiyon hastası, bağırsaklarında rahatsızlığı bulunan ve 3 kez prostat ameliyatı geçiren Tekin’in durumu hakkında konuşan oğlu Sekan Tekin, babasının hastalıklarından dolayı tutuksuz yargılanması gerektiğini söyledi. Asılsız bir ihbar üzerine tutuklanan babasının tahliye edilmesi için birçok kez hastane raporlarıyla başvurduklarını anlatan Tekin, “Zaten hasta tutukluysan ölüme mahkumsun. Manisa T Tipi Cezaevi’nde son günlerde saldırılar oluyor. Özellikle içeride bulunan genç tutuklulara yönelik daha ağır ihlaller, baskılar yaşanıyor. Gardiyanlar babamın gözü önünde arkadaşlarını dövüyorlar. Babamın psikolojisi berbat durumda ve tedavisi yapılmadığı için de rahatsızlıkları günden güne artıyor” dedi. Öte yandan aynı cezaevinde, A24 koğuşunda tutulan yüzde 52 engelli polio sekeli (çocuk felci) hastası Özgür Bektaşoğlu (43) ve beyninde tümör bulunan Mehmet Tekin’in de tedavilerinin yapılmadığı belirtildi.

‘Çıplak arama’ işkencesi

Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu Leyla Teymur, Jinnews’e gönderdiği mektupla maruz bırakıldıkları hak ihlallerini anlattı. Cezaevlerinde insanlık onurunun zedelendiğini aktaran Teymur, “Yaşadığımız hak ihlalleri çıplak aramaya kadar varmaktadır. Cezaevine yeni gelen birçok arkadaşımıza çıplak arama dayatması uygulanmak istenmiştir. Bunlardan bir tanesi de Emine Aslan Aydoğan adında 65 yaşında bir annemiz. Annemiz karşı çıksa da tehdit edilmiştir. ‘Dua et daha kötüsünü yapmıyorum. O yüzden benimle iyi geçin’ gibi psikolojik tehditlerde bulunmuşlardır.” Avukat ile görüşme adı altında birçok kişinin koğuştan alınıp TEM’e götürüldüğünü ve burada ifadeleri alınarak işkence ile tehdit edildiklerini aktaran Teymur, şöyle devam etti: “Aramızda daha önce yıllarca beraber kalmış arkadaşlarımız bile birbirleriyle görüşememektedir. Bunun yanı sıra kapımıza takılı olan küçücük pencereden dahi baktığımızda hemen pencere bir gardiyan eli ya da kağıt ile kapatılmaktadır. Bizler bunun nedenini sorduğumuzda ‘sizlerin birbirinize bakmanızdan rahatsız oluyoruz’ denilmektedir.”

İSTANBUL

İlişkili İçerik