Mahmut Ulusan

Tutsak ressam Ulusan'dan mektup var: "Beş günlük dönüşümlü açlık grevimin bittiği akşam geldi mektubunuz."

12.12.2020

Merhaba, Sevgili Adil Arkadaş…

Kitap müjdeli mektubunu aldım. Bir hafta öncesinde ben de size bir ‘yeni yıl’ kartı yollamıştım.

Korona Günlerinde Mahpusluk adlı kitapta o kadar çalışmamın yer alması umarım diğer arkadaşlara haksızlık olmamıştır. Gerçi önemli olan nicelik değil niteliktir. Eminim onlar da nitelikte bana on çekeceklerdir. Böylece ödeşmiş oluruz.

Tutsak ressam Leyla Güven'i çizdi

“Ancak bugünlerde yine tekli hücrelere alınacağız. Bu üç kişilik odalar teklilere göre yayla gibi bir şey doğrusu. Tekli hücrelerde bizi yine uykusuz geceler bekliyor. Çünkü orada hava sirkülasyonu yok. Nefes almak imkânsız. O yüzden sürekli baş ağrısı oluşuyor. Sabahları üzerinden kamyon geçmiş gibi hissediyorsun. (…) Bazen yaz sıcağında ringle hastaneye –mahkemeye falan gideriz. Tam bir işkenceye dönüşür yolculuk. O zahmetli yolculuktan sonra hücrelere dönmek cennete girmek gibi gelir insana. Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek dedikleri bu olsa gerek”

MAHMUT ULUSAN

Ressam Mahmut Ulusan'dan bir mektup ve bir resim

21 Eylül 2013

Sevgili Adil

Eşek 7 çeşit yüzme bilirmiş, ama suya girince hepsini unuturmuş!.. Bende kağıt - kalemi önüme alınca aklımdaki her şey uçup gidiyor. Geriye, her zamanki gibi, böyle mektuba bodoslama dalma şıkkı kalıyor... Oysa neler neler kurguluyorum öncesinden yazmak için. Onlardan birini bir hatırlasam " mektup " işi tamamdır halbuki. Kimbilir, belkide aklımın bana yaptığı bir iyiliktir bu, ille de ne yazacağımı kurgulamamam gerektiğini söylüyordur aklım bana. Bir "akıl"'dan söz edilecekse tabi!