Mahmut Ulusan

Tutsak ressam Ulusan'dan mektup var: "Beş günlük dönüşümlü açlık grevimin bittiği akşam geldi mektubunuz."

12.12.2020

Merhaba, Sevgili Adil Arkadaş…

                Kitap müjdeli mektubunu aldım. Bir hafta öncesinde ben de size bir ‘yeni yıl’ kartı yollamıştım.

                Korona Günlerinde Mahpusluk adlı kitapta o kadar çalışmamın yer alması umarım diğer arkadaşlara haksızlık olmamıştır. Gerçi önemli olan nicelik değil niteliktir. Eminim onlar da nitelikte bana on çekeceklerdir. Böylece ödeşmiş oluruz.

Tutsak ressam Leyla Güven'i çizdi

“Ancak bugünlerde yine tekli hücrelere alınacağız. Bu üç kişilik odalar teklilere göre yayla gibi bir şey doğrusu. Tekli hücrelerde bizi yine uykusuz geceler bekliyor. Çünkü orada hava sirkülasyonu yok. Nefes almak imkânsız. O yüzden sürekli baş ağrısı oluşuyor. Sabahları üzerinden kamyon geçmiş gibi hissediyorsun. (…) Bazen yaz sıcağında ringle hastaneye –mahkemeye falan gideriz. Tam bir işkenceye dönüşür yolculuk. O zahmetli yolculuktan sonra hücrelere dönmek cennete girmek gibi gelir insana. Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek dedikleri bu olsa gerek”

MAHMUT ULUSAN

Tutsak Ressam MAHMUT ULUSAN yazdı: MURAT YURTGÜL Anısına

"Haziran ortasında Murat Yurtgül heval CİSST çalışmaları kapsamında bir mektup yazmıştı bana. İçeridekilere ilişkin çalışmalarına kendi cephemizden katkı sunmamızı bekliyordu. Gerçekten çok yoğun bir döneme denk gelmişti mektubu. Hele şu yoğunluk bir hafiflesin de, uzun uzun yazarım diye düşünüyorken Suruç'taki o alçakça saldırı oldu. Ve Murat arkadaşı orada kaybettik... Nasıl anlatacağız şimdi bu durumu!"

29.07.15

Çok Değerli Adil Heval;

Umarım bir kez daha mektubuna hemen cevap veremediğim için beni bağışlarsın... 'Mektuplarına' daha doğrusu!..