Özcan Yaman

Hapishane, ölüm oruçları ve korona günleri

Bu yazı yayımlandığında Avukat Aytaç Ünsal ölüm oruçlarının 186, Avukat Ebru Timtik 217, müvekkilleri Özgür Karakaya ve Didem Akman 171. gününde olacaklar. Adil yargılanma hakkı istiyorlar. Derhal tahliye edilmeli ve adil yargılanma haklarının önü açılmalıdır. Kısa zamanda seslerine ses verilmez, adil yargılanma hakları tanınmazsa ölecekler. Topluma seslerini “Adalet ve vicdanlarınıza’’ sahip çıkın diyerek duyurmaya çalışıyorlar…

Askaros Deresi

Bir çoğunuzun hatırlayacağı Askaros Deresi diye bir Karadeniz şarkısı vardır. Cem Karaca’dan çokça dinlemişimdir. Ama Ebru Timtik onu bir başka güzel söyler bilir misiniz? Ebru Timtik bir avukat. Güzel de şiir okur… Bugün avukat arkadaşı Aytaç Ünsal ile ölüm orucunda.

Başta Ebru olmak üzere birçoğunu tanıyorum. Birçok etkinlikte fotoğraflarını çektim, şarkılar, türküler dinledim. O yüzden biraz da duygusal bir yazı olabilir.  

Korona günlerinde mahpusluk ve redfotoğraf ile görülmüştür gruplarının yeni sergisi

 

 

 

 

 
 

Yıllar önce -zannediyorum 2009- bir fotoğrafçı olarak hapiste olsanız ne yapardınız? diye sormuş ve şöyle bir öneride bulunmuştum: İçeride nasıl fotoğraf çekmek istiyorsanız yazın şimdilik dışarıda olan bizler çekelim.

Çizgiler vardır özgürlüğü anlatır

Yazar ve Fotoğrafçı özcan Yaman'ın İstanbul'da İHD İstanbul Hapishane Komisyonunun girişimiyle açtığımız "Duvarları delen Çizgiler" adlı Karikatür sergimizin ziyaretçi defterine yazdıkları:

DUVARLARI DELEN ÇİZGİLER

Çizgiler vardır, sınırlar koyar,

Çizgiler vardır, Duvarları, Sınırları deler,

Çizgiler vardır özgürlüğü anlatır.

Düşünce, Bilinç çizgilerin noktalarıdır.

İçerde, Dışarda düşler tutsak edilemez.

Edilemez olduğunu bu sergi gösteriyor.

Ne mutlu bizlere İçerde, dışarda özgürlük ve umudu yaşatanlara

12 Ekim 2019

Ya da dışarıda tutsak, içeride özgür olmak?

Çocuklar doğmaya devam ediyor, ölümler de devam ediyor tabii. Doğal ölümler yerini savaş ve can kayıplarına bırakıyor. Bu şartlarda yazmak çizmek de tehlike sayılıyor.

ZORUNLULUK

Dışarıda özgür, içeride tutsak olmak? 

Ya da dışarıda tutsak, içeride özgür olmak? 

Peki zorunluluk  ne?