Resul Baltacı

31 yıldır tutsak olan Resul Baltacı deprem hakkında yazdı

 

FELAKET

                Öncelikle 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezinde gerçekleşen büyük deprem tufanında hayatını kaybeden binlerce can için en derin, en insani kalbi duygularla, acı, kederinizi paylaşıyorum. O canları, saygı ve minnetle anıyorum. Bütün halkımızın, değerli ve acılı ailelerin, yakınlarının ve insanlığın başı sağ olsun. Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun.

30 yıldır zindanda olan ve infazı yakılan Resul Baltacı'dan mektup var:"Her mektup benim için yollara çıkmaktır."

Nisan 2022,

Özlemle Merhaba,

Şuan ve en çok hasret çektiğim, özlediğim şehirlerin, köylerin, dağlarin, vadilerin, ovaların ve çiçek açan zozanların üstünde ışıl ışıl yıldızlar dolaşıyor ve o yıldızlar kafamın içinde özgürce dans ediyorlar.  O mutlu, ışıklı yol bizi buluşturuyor. Bazen sevgi, özlem ve hasretimi özgür kuşların kanatlarına takıyorum. Onlar o mutlu diyarlara sizleri taşıyor. Şairin dediği gibi “Martta vuruldum, birçok sevdiklerimi yitirdim. Marttır ömrümün yarısı”

30 yıldır tutsak olan Resul Baltacı'dan gelen şiir

 

GÖK YÜZÜN

 

Gök yüzün gülüyor

Ey hasretim

Işık dalgaların

Irmakların öpüyor

Nazik kollarında

 

Acı içinde kanayan

Kalbin nur aşkına gebe

Kent, orman ve zozanların

Saçların isyan halinde

 

Dağ gölgelerinde

Uyanan şahin ve kartal

Yürekli çocukların

Müjdeden müjdeye

Koşuyorlar…

 

Bakışların gün gibi

parlıyor yıldızlı gülüşümüz

Derin vadilerden gelen sesin

Durmadan söylenen türkü bana

 

Her ezgilerin bal tadında

"30 yılım 4 ay sonra doluyor. Ama hem infazı ortadan kaldırdılar hem ek on yıl ceza verdiler bana"

30 yılım 4 ay sonra doluyor. Ama hem infazı ortadan kaldırdılar hem ek on yıl ceza savcı verdi bana. Mahkemeye itiraz ettim, mahkeme o 10 yılı düzeltti. İnfazı ise kaldırmadılar. Yani koşullu salıverme bunun nedenini ise üç defa hücre cezası almış olmama bağlıyorlar. Şu an 43 gün hücre var. 23 gün kantinden bir bıyık makası almıştım ve aramada suç aleti olarak aldılar. Yine 10 gün halay ve şarkı söylemişim toplu ceza verdiler. Kısaca hepsi buna benzerdir. Hapiste infaz hakimliği ve 1. Ağır Ceza onaylandı.

28 Yıllık tutsak Resul Baltacı yazdı: "Şu an 71 gün hücre 'cezam' var"

 

 

“İnfaz ve Af meselesi açık ortada bir siyasi yaklaşım var. Yorumlamak istesem kağıt yetmez. 28 yılım doldu ve buna benzer birçok yasaya tanıklık ettim. Hukuk siyasallaştıktan sonra bu tür şeyler normalleşiyor. Şu an 71 gün hücre “cezam” var. Koronadan dolayı yatırmıyorlar. Ne sevk ne sürgün ediyorlar. Aileden uzak olduğu için aile mağdur oluyor. “          

Resul Baltacı. T tipi kapalı cezaevi A-5 oda DÜZCE

***

28.05. 2020

         Merhaba Adil Arkadaş