"Firari Yazılar" için söyleşi

MERSİN - “Firari Yazılar” kitabı için düzenlenen söyleşide konuşan HDP'li Fatma Kurtulan, cezaevlerinde baskıların arttığını söyledi. 

Ayhan Kavak ve Adil Okay tarafından hazırlanan ve 38 tutuklu yazarın yazılarının bulunduğu “Firari Yazılar” kitabına ilişkin İHD Mersin Şubesi’nde söyleşi düzenlendi. Söyleşiye, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ile Görülmüştür Kolektifi Sözcüsü Adil Okay katıldı.

Söyleşide konuşan Okay, cezaevlerinin her dönem mücadele yeri olduğunu ifade ederek, muhaliflerin tutuklanmasının AKP ile daha çok artığına dikkat çekti. Kitapla ilgili bilgi veren Okay, "Firari Yazılar" kitabının büyük uğraşlar sonucu 38 tutuklu yazarın yazılarıyla hazırlandığını anlattı.

‘HAK İHLALLERİ ARTIYOR’

HDP'li Fatma Kurtulan ise, cezaevinde yaşanan sorunlara değindi. Cezaevlerinde siyasi tutuklulara yönelik baskının artığını paylaşan Kurtulan, “Meclis komisyonu olarak cezaevlerini gezdik. Şimdiye kadar cezaevlerinde bir kişi memnun olduğunu söyledi. O da Konya katliamının faili ‘memnunum’ dedi. Cezaevleri, baskıyla boyun eğdirme ve ihbarcı olmaya zorluyor. Buna siyasi tutsaklar direniyor. Ayakta sayım, tekçi anlayış dayatılıyor. Cezaevlerinde hak ihlalleri artıyor” dedi. 

Kurtulan, cezaevlerinde sürdürülen baskılara bir an önce son verilmesini istedi. 

Söyleşi, okuyucular için "Firari Yazılar" kitabının imzalanmasıyla sona erdi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı