"Gül Yüzlü Kadın".. Kocaeli Hapishanesinde yazılan öykü

                                                   GÜL YÜZLÜ KADIN

   Gül yüzlü kadın gül ellerinle kaç ömür verdin insanlığa?

Kadınlar,dövülen,vurulan,sömürülen ‘’karnından sıpa sırtından sopa eksik edilmeyen (…) canımız.Hani şu ömür denen şey güzel olmalıysa önce onu doğuranların mutlu olması gerekmiyor mu? Ne onlara arada bir sunulan çiçekle oluyor ne de kaniş köpeği  hediye etmekle.Gerçi elmas taşlar,evler,arabalar alanlar da var ama onların ki al gülümler ver cicimler biri (…)diğeri farkında belki,belki değil kurban.Malesef mutluluk deniyor bunlara öyleyse niye mutsuz ondan dokuzu.Çok belli değil mi kadınların mutsuz olduğu yerde mutluluğun kimselere uğramadığı.

                      Kaç kez dokundun yaban güllerime

                      Sevebildin mi doyasıya

                      Sevdalandın (…) mutlaka

                      Kavuşabildin mi

                      Mutlu oldun mu aşktan yana

                      Gül yüzlü yaşlı kadın

   Çoğu insan sanıyor ki mutlu olmak için sevmek yeter.Aslında bunu kavuşamayanlara sormalı.Yeter miymiş sevmek mutlu olmak için yoksa kanlı bir kördüğümemi dönüp kalırmış insanın yüreğinde…Ulaşamadan bir kez bile,bir defacık olsun sarılmadan,yetmiyormuş gibi üstüne  zorla bir başkasıyla evlendirildiğinde bile yine onu sevmek bir ömür boyu.Sevmeyi kavuşamayanlara sormalı ,kördüğümleri ve çiçeklerin nasıl(…) koktuğunu.

   Kurallar nasıl yaktı canını,nasıl mecbur edildi,nasıl boyun eğdirildi.Töre nasıl kaniydi,bakiydi,bekaydi,Şimdi değil ama bir zamanlar böyleydi.Ama töreyi de yoksullara sormalı çünkü zenginlere işlemezdi onun hükmü de gücü de.Töre bir bıçaktı yoksullara karşı.

   Şimdi böyle yetmişinde elinde elinde birkaç hatıra ve dünyanın ortasında yapayalnız…Bu muydu insanlığa ömür vermenin bedeli.

   Şimdi etraf sabun köpüğünden kahramanlarla dolu.Bağırıp çağırıyorlar ama kime.Töreye ve kadına şiddete.Oysa çoğusu adamlarla değil (…) dövüyorlar.Oysa diyor ki tarih bize çalışanlar varsa kadın erkek,çalışıyor ve hala yoksullarsa,hala mutsuzsa birileri onların suyunu,ekmeğini tuzunu çaldığı içindir.Geçelim yoksul ama mutlu lakırdılarını çalışanın hak ettiği yokluk ama mutlu olmak değil,mutlu ve zengin bir hayattır.Paradan puldan öte bir zenginlik ama.Şapkaları bırakıp adamlarla dövüşmeli yetmişinde bir ana vuruluyorsa evililik cüzdanında ‘’eşi ‘’diye yazan düşmanınca!

   Sizce mutlu oldu mu yetmiş yılda,doyasıya  iki defa?

   Not: Akıl hastasıymış vuran adam.Akıl hastaları nedense hep kadınları vuruyor,sonra da hastaneden taburcu oluyorlar doğru eve!..Ama kadınlar vurunca  bu‘’akıl hastalarını’’ kırk yıl ceza veriyorlar.

ERGÜL ÇİÇEKLER

1 NO’LU F TİPİ CEZA İNFAZ KURUMU   PTT CEZAEVİ ŞUBESİ - KOCAELİ

resim: Senada Subasic

İlişkili İçerik