Tutsak Ressam Aynur Epli'nin Yeni Resim Çalışmaları Geldi

Politik Tutsak Aynur Epli ekibimize yeni resim çalışmalarını yolladı. Daha önce sergisini açtığmız Aynur Epli hakkında ekibimizden Adil Okay şunları yazmıştı:

"Aynur Epli. “Özgürlük ve eşitlik” talebini yüksek sesle söylediği için 22 yıldır zindanda. İçeride büyümüş deyim yerindeyse. El yordamıyla yön tayin etmeye çalışmış. Daracık hücresinde eline geçen kitapları okumuş. Günde birkaç saat gökyüzüne bakma imkânı olmuş. Beraber olduğu koğuş-hücre arkadaşlarıyla paylaşmaya çalışmış bildiklerini. Onların kısa ömürlerinde biriktirdiklerinden beslenmeyi denemiş. Ne bir kurs görme imkânı bulmuş ne de güzel sanatlar yollarında ellerinde fırçalar - tuvaller olan öğrencilerin arasına karışabilmiş. Sonra bir gün resim yapmayı denemiş. Karakalem, kuru boya derken hapishane kantininden satın alabildiği boyalarla kendini ifade etmeye başlamış.

Hapishanede üreten, ürettiklerini dönem dönem benimle de paylaşan karikatürist Mehmet Boğatekin, Barış İnan, Ahmet Bilge ile ressam Gönül Bulut,  Özlem Özdemir ve Mahmut Ulusan gibi.

Kim bilir belki taşla oynayabilse heykeltıraş olacakmış Aynur. Sonunda ressam olma serüvenine, iddiasız atılmış.

Aynur bize bazı çizimlerini yollar. Biz de onları önce kopyalar sonra özene bezene saklarız. Taradığımız resimlerinin bazılarını dergilere yollarız. Bazılarını da “içerinin sesini dışarı duyurmak” amacıyla, bir grup arkadaşla beraber kurduğumuz “www.gorulmustur.org” sitesinde yayınlarız."

***

Not: Aynur Epli'nin orjinal resimleri Görülmüştür arşivindedir. yayınlamak isteyen yayın organlarına çözünürlüğü yüksek olarak iletebilirz. ayrıca sergiaçmak isteyen kurumlar bize yazabilir. Aynur'un yeni çalışmaları aşağıdadır.