Ahmet Bilge

Tutsak yazar ve çizer Ahmet Bilge'den Sergi Davetimize Yanıt

“Gönül isterdi ki sergiye gelip içerideki tutsak arkadaşların eserlerini bizzat göreyim. Bu imkan olmadığından ancak göndereceğim bu mesajla katılım gösterebileceğim. Bu son projenizden dolayı siz her iki kolektifi de yürekten kutluyorum. Biz içerideki tutsakların çalışmalarını halkla buluşturmanız, bu bağlamda içeri ve dışarı arasında bir köprü oluşturmanız son derece anlamlı ve değerlidir.”

Ahmet BİLGE. E Tipi Kapalı Hapishane D-7. Elbistan/K. MARAŞ

"Sayenizde bazı Alman arkadaşlar da edindim. Bana kart-mektup gönderiyorlar..."

Merhaba,

                Dilerim iyisin. Bir süre önce gönderdiğin kartı almıştım. Çok geçmeden de söyleşiler ulaştı.         Bilgisayara geçen arkadaşın da eline emeğine sağlık. Kim bilir kaç söyleşiyi böyle bilgisayara geçmişler. Hani uzun süredir içerideyiz ya, doğrusu merak ediyorum değerlendirmelerdeki isabet oranını. Diğer hapishanelerdeki arkadaşların değerlendirmelerini de.

Yazar ve çizer Ahmet Bilge'den yeni mektup var: "Tahliye olana kadar ziyarete çıkamayacağım..."

"İçeride salgınla birlikte yürürlüğe konan genelge hala yürürlükte. Açık ziyaretler yapılmıyor. Ayda bir ya da iki sefer yarım saatlik kapalı görüşler –tek kişiyle- var ama bunun için de ziyaretçi çağırmaya değmez. Bu gidişle tahliye olana kadar ziyarete çıkamayacağım galiba."

Ahmet Bilge. Elbistan E Tipi Kapalı Hapishane.

"Özgürlüğün Sesi" adlı yasal kitabımız Elbistan Hapishanesinde "tehlikeli" bulunup yasaklandı

“Özgürlüğün Sesi”  “sakıncalı” görülerek verilmedi.

Bunun için İnfaz Hakimliği’ne başvurdum ama ondan da ret cevabı aldım.

AHMET BİLGE. T TİPİ HAPİSHANE. ELBİSTAN/ KAHRAMANMARAŞ

            ***

Daha önce sana kart göndermiştim. Anlaşılan almamışsın. Bazen takılıyor ne yazık ki.

VİRÜS ADIM ADIM BİZE YAKLAŞIYOR

Yıl Ağustos ayını bulduğunda Hükümet zafer nutukları atıyordu artık. Korona’yı kontrol altına aldıklarını, melanetin belini kırdıklarını göğüs ilerde açıklıyorlar, salgınla mücadelede gösterdikleri emsalsiz başarının dünya ülkeleri tarafından parmakla gösterildiğini gururla anlatarak memleket insanını adeta şükür duasına çağırıyorlar.

            Ana akım medyadan Sağlık Bakanı ve Hükümete dizilen methiyelerin ardı arkası kesilmiyor. Sınırlı sayıdaki muhalif basın-yayın organının ise sesini duyan yok.

"Hapishane dediğin zorluklarla dolu bir yaşam alanı"

26 yıldır cezaevinde olan Ahmet Bilge, çizdiği karikatürleri bianet'le paylaşmaya devam ediyor.

İstanbul - BİA Haber Merkezi

16 Ocak 2021, Cumartesi 00:00

Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi'nde olan, 26 yıllık mahkûm Ahmet Bilge, cezaevinde çizdiği karikatürleri bianet'e gönderdi. Bilge'nin karikatürlerinde, pandemi süreci, düşünce özgürlüğü, kayyımlar öne çıkan konulardan....

"Cezaevinde bir arkadaşımızı koronadan kaybettik"

"Cezaevinde bir arkadaşımızı koronadan kaybettik"

26 yıldır cezaevinde olan Ahmet Bilge, çizdiği karikatürleri bianet'e yolladı. Mektubuna da şu notu ekledi: "25 yıldır cezaevinde olan bir arkadaşımızı koronadan kaybettik. Tahliyesine iki yıl kalmıştı."

Ahmet Bilge

İstanbul - BİA Haber Merkezi

05 Aralık 2020, Cumartesi 00:00

29 Yıldır tutsak olan yazar karikatürist Ahmet BilgeKorona ve İnfaz Affı hakkında yazdı:

“Evet, infaz düzenlemesi geçti meclisten. Siyasi tutsakların indirimden faydalandırılmaması çok da sürpriz olmadı, zira Hükümet ve küçük ortağı başından beri söylüyordu bunu zaten. Sağlık olsun. Zaten "cezaları" da bitirdik sayılır. Ama bir indirimin yapılması yeni hüküm giymiş olanlar ya da "cezaları" henüz çok kalış olanlar için iyi olurdu. Arkadaşlarla bazen; bunlar, cumhuriyetin 100. yılı vesilesiyle 2023'te siyasileri de kapsayan af benzeri bir şey yapabilir diye konuşuyoruz. Olur da böyle bir şey yaşanırsa, yararlanmamak için dilekçe vereceğim; zira sadece iki ayım kalmış olacak.