Ahmet Bilge

Tutsak yazar ve çizer Ahmet Bilge yazdı: "Umut tohumdur"

Umut Tohumdur

Nasıl ki tohum, yalancı baharlara aldanarak çiçek açabiliyor ve açtığı çiçekler ayazda kırılıp dökülebiliyorsa, umut da yalancı baharlara aldanabilir ve insanda kırılıp dökülmeye sebep olabilir.

***

Nasıl ki tohum, bir taş çatlağında ya da taşı çatlattırarak filizlenip kendine yaşam alanı yaratabiliyorsa, umut da en zorlu koşullarda bile insanın kendine yaşam alanı yaratmasını sağlar.

Tutsak yazar ve çizer Ahmet Bilge'den mektup var: "Gönderdiğin iki kitap ulaştı",

Merhaba Adil Abi,

Dilerim iyisin. Kartını aldım. Ablanızın vefatını kardeşimden öğrenmiş, bunun üzerine de bir fax göndermiştim. Yeğenler de varmış demek. Gerçekten de zor zamanlar. Biz bunları TV’den izlerken bile etkileniyoruz. Bizzat yaşamanın bir tarifi olmaz sanırım. Tekrardan başın sağ olsun diyor ve tüm aileye sabırlar diliyorum.

Bu arada, gönderdiğin iki kitap ulaştı, daha sonra teslim edecekler. Kitaplar için çok teşekkür ediyorum.

Ahmet Bilge, Antalya Yüksek Güvenlikli Cezaevini Anlatıyor: "Altı adımlık odanın penceresi şişlerin yanı sıra elekle çevrili"

“Bizim yeni mekan ve koşullarına dair paylaşımda bulunmamıştım sanırım. Girişte Yüksek Güvenlikli bir hapishane olduğunu söylediler. Tipini sorduğumuzda da cevaben “tipsiz” dediler:) Hapishane, tekli odalar biçiminde tasarlanmış. Hasta ya da engelliler için tasarlanmış sınırlı sayıda üç kişilik odalar da var. Yapı bloklardan, bloklar da üç kattan oluşmakta. Her katta altı oda bulunmakta. Ancak aynı katta bulunduğumuz arkadaşlarla ortak alanlara çıkabilmekteyiz. Diğer katlarda ya da bloklarda kalan arkadaşlarla bir araya gelme imkanı yok. Odaların havalandırması yok. Günde bir buçuk saat aynı katta bulunduğumuz arkadaşlarla havalandırmaya çıkabiliyoruz. Haftada bir gün, bir saat spor salonuna gidebiliyor; iki gün, ikişer saat de atölyeye çıkabiliyoruz. Zamanın geriye kalanını herkes kendi odasında geçiriyor. Altı adımlık odanın penceresi şişlerin yanı sıra elekle çevrili. Konya Ereğli’ye, Erzurum Yakutiye’ye götürülen arkadaşlar da aynı tip hapishanelerde kalıyormuş. Anlaşıldığı kadarıyla bu tip hapishaneler yaygınlaştırılacak.”

Ahmet BİLGE- Yüksek Güvenlikli Hapishane C-1-19- ANTALYA

Tutsak çizer Ahmet Bilge hapishanede saldırıya uğradı

"Havalandırmada üst aramamız yapılırken pek bir sorun çıkmadı. Ardından, koğuş ve eşya araması için içeri geçtiler. Ben ve Rahim Durukan adındaki koğuş arkadaşım da yapılacak aramaya nezaret etmek amacıyla içeri geçtik. Ben, alt katta idim. Arama esnasında ortamı provoke ettiler ve tümü birden yumruk ve tekmelerle üzerime saldırdı. Çıkan sesler ve arbede üzerine aşağı inen Rahim arkadaşa da saldırdılar. Akabinde bizi kelepçeleyerek müşahededeki hücrelere koydular."

Ahmet BİLGE. E Tipi Kapalı Hapishane D-7. Elbistan/K. MARAŞ

Tutsak yazar ve çizer Ahmet Bilge'den Sergi Davetimize Yanıt

“Gönül isterdi ki sergiye gelip içerideki tutsak arkadaşların eserlerini bizzat göreyim. Bu imkan olmadığından ancak göndereceğim bu mesajla katılım gösterebileceğim. Bu son projenizden dolayı siz her iki kolektifi de yürekten kutluyorum. Biz içerideki tutsakların çalışmalarını halkla buluşturmanız, bu bağlamda içeri ve dışarı arasında bir köprü oluşturmanız son derece anlamlı ve değerlidir.”

Ahmet BİLGE. E Tipi Kapalı Hapishane D-7. Elbistan/K. MARAŞ

"Sayenizde bazı Alman arkadaşlar da edindim. Bana kart-mektup gönderiyorlar..."

Merhaba,

Dilerim iyisin. Bir süre önce gönderdiğin kartı almıştım. Çok geçmeden de söyleşiler ulaştı.         Bilgisayara geçen arkadaşın da eline emeğine sağlık. Kim bilir kaç söyleşiyi böyle bilgisayara geçmişler. Hani uzun süredir içerideyiz ya, doğrusu merak ediyorum değerlendirmelerdeki isabet oranını. Diğer hapishanelerdeki arkadaşların değerlendirmelerini de.

Yazar ve çizer Ahmet Bilge'den yeni mektup var: "Tahliye olana kadar ziyarete çıkamayacağım..."

"İçeride salgınla birlikte yürürlüğe konan genelge hala yürürlükte. Açık ziyaretler yapılmıyor. Ayda bir ya da iki sefer yarım saatlik kapalı görüşler –tek kişiyle- var ama bunun için de ziyaretçi çağırmaya değmez. Bu gidişle tahliye olana kadar ziyarete çıkamayacağım galiba."

Ahmet Bilge. Elbistan E Tipi Kapalı Hapishane.

12.04.2021

Merhaba

"Özgürlüğün Sesi" adlı yasal kitabımız Elbistan Hapishanesinde "tehlikeli" bulunup yasaklandı

“Özgürlüğün Sesi”  “sakıncalı” görülerek verilmedi. Bunun için İnfaz Hakimliği’ne başvurdum ama ondan da ret cevabı aldım.

AHMET BİLGE

T TİPİ HAPİSHANE

ELBİSTAN/ KAHRAMANMARAŞ

***

Daha önce sana kart göndermiştim. Anlaşılan almamışsın. Bazen takılıyor ne yazık ki.