Tutsak Yazar Fikret Karakoç'tan Uzun Bir Aradan Sonra Mektup Geldi

“Nice yıllar olmalı ki bir dağ

Gün gelip denize kavuşsun

Nice yıl olmalı ki bir insan

Bir gün özgür bırakılsın

Kaç kez başını çevirebilir bir insan

Görmezlikten gelebilmek için

Yanıtı dostum esen yelde

Esen yelde yanıtı…”

Bob Dylan (68 Kuşağının Öncüsü) “Bir Şarkı Irmağı” kitabından

 

Sevgili Mamostem

Değerli OKAY ailem;

               Ruhumuzun ve duygularımızın şubatın zemheri boran ve kasırgaların da lime lime olduğu ve kahrolası felaket depremleriyle inim inim inlediği bu acılı günlerde, geçmişler olsun dileğimizi iletiyor selam, sevgi ve saygılarımı gönderiyorum.

               Can dostlar, çok ama çok uzun zaman oldu yazışmayalı. Sahi kaç mevsim geçti? Çetelesini tutmadım. Ama epey zaman geçtiğinin farkındayım. Koronadan sonra epey şey değişti ve değişiyor. Değişecek de. Kerameti kendinden menkuller, zamanın mutlak efendileri esen rüzgarın fısıltılarını bilmezler. Sevgili Dylan’ın dediği gibi “özgürlüğün kokusunu şafakta aramalı”. O şafak vakti çok uzağımızda değil değerli mamostem. Böylesi kaos, kriz ve hengamenin yaşandığı bir süreçte çıkıp misafirliğimize gelmen ne iyi oldu. Hem de öyle bir zamanda geldin ki, tam da ihtiyaç duyduğum bir zamanda çıkageldin: Hoş geldin, sefalar getirdin. Sizleri ve sohbetlerinizi özlemiştim. Yeni yıl temennileriniz ve yazdığım şiir dörtlüğü kart olarak göndermeniz çok hoş ve büyük inceliğiniz için yürekten teşekkürler.

               Adil Mamostem, gerçekten sizden yeniden haber almak beni ziyadesiyle sevindirdi. Durumunuzun iyi olmasına çok sevindim.

               Ben de, biz de iyi olmaya çalışıyoruz. Tahmin edeceğiniz gibi neredeyse 28-29 yılım içerde doldu. Ama bırakılmıyoruz. Üstelik infazımı da yaktıkları için daha 10-15 yıl beni içerde bırakmaya niyetliler! Ama ben şuan bunları düşünmüyorum. Esas düşüncem özgürlüğün çok yakın olduğudur.

               Bunun dışında yazımsal çalışmalarımı derinleştirmeye çalışıyorum. Şiverêyên Lal (Dilsiz Patikalar) kitap çalışmamın ardında, Qêrîna Eleqezê (Eleqez’in Çığlığı), Zarokeki Çiyayî (Bir Dağ Çocuğu) ve Mısteki Ronahî (Bir Avuç Aydınlık) kitaplarını yazdım. Şiverêyên Lal (Dilsiz Patikalar) dışında diğer çalışmalar daha yayınlanmadı. Aladağların Çığlığı kitabının birinci cildini bitirdim. İkinci cildin yazılımı için kimi araştırma kaynaklara ihtiyaç vardı. Sevgili Garo Paylan’a yazmıştım. Ancak bu sürece kadar iletişim kuramadım. Eleqez’in Çığlığı tarihi Kürt-Ermeni ilişki ve trajedisini anlatan bir roman. Böylesi bir çalışma için derinleşmeyi anlamlı buldum. Umarım aracılığınızla sevgili Garo bize bir dönüş yaparsa sevinirim.

               Şimdilik böyle. Bu yıl başka anlamlar yüklediğimiz 8 Mart Dünya “Özgür” Kadınlar Günü ve direniş, diriliş bayramınız olan Newroz bayramınızı kutluyor, barışa ve özgürlüğe vesile olmasını diliyorum.

               Şahsınızda OKAY ailesi ve tüm dostlara selam, sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Buradaki arkadaşların da sizlere selamları var. Özgür ve Güneşli zamanlarda buluşmak dileğiyle.

Sevgilerimle

27.02.2023

Fikret KARAKOÇ

T Tipi Kapalı Hapishane A-14

Çilimli/DÜZCE

İlişkili İçerik