Cevat Yerdegül

29 Yıllık Tutsağa İçeride Korona Bulaştı: "Ağrıların dozajı o denli yüksekti ki ne gözlerimi açabiliyordum ne de ayakta durabiliyordum..."

“Gönderdiğin “KORONA GÜNLERİNDE MAHPUSLUK / Tutsakların Korona Günlükleri “ kitabı rutin işlemlerden sonra bana ulaştı. Zorunlu nedenlerden ötürü zamanında teşekkür bile edemedim .Korona virüs her tarafta cirit atarken hiç kimsenin güvende olmayacağının farkındaydık. (…) Önce yan oda da ki arkadaşlar düştü ,ardından oda olarak biz düştük.(…) Üç kişinin dışında herkes düştüğü için karantina odasına alınmamıza gerek kalmadı.

Mahpuslardan, Görülmüştür Ekibinden Adil Okay'a Anlamlı Hediye

“Sanırım Mehmet Gök arkadaş, senin "karanlığın içinde aydınlık yüzler (ölülerimiz konuşuyor)" adlı kitabının Kürtçeye çevirisi hakkında sana genişçe yazmıştır. Çeviriye başlarken, sana yazmamamı, sürpriz yapmak istediğini söylemişti. Bu nedenle bir şey belirtmedim. Çeviri eline ulaştı mı bilmiyorum? Karınca kararınca bir şeyler yapmak istedik. Umarım bir yanlışlık yapmamışızdır? Kitap güzeldi, anlamlıydı, içimizden geldi, çevirdik. Oyun'u özellikle iki açıdan çok önemsiyorum.

Cevat Yerdegül'den Mektup Var: "Arkadaşlarla bir araya geldiğimizde geleceğe dair düşlerimizi seriyoruz orta yere"

Sevgili Adil merhaba,

Gönderdiğin yeni kitabını aldım, çok teşekkür ediyorum. Yaşadığımız sürgün nedeniyle daha önce gönderdiğim mektubumun eline ulaşıp ulaşmadığı tereddüdünü yaşarken, kitabı elimde buldum. Güzel bir sürpriz oldu, bundan son derece sevinç duyduğumu söylemeliyim.

Kitabın içeriği ve biçimi hakkında muhakkak ki bir çok şey söylenecek ve bir çok yorum da yapılacaktır, yapılmalıdır da. En azından hitap ettiği duyarlı kesimler içinde ilgi gösterme bağlamında bir karşılığı olacaktır düşüncesindeyim.

Cevat Yerdegül'den Mektup Var: "dağ vadi demeden bahara çıkan yolu takip edeceğiz."

Sevgili Adil merhaba,

Öncelikle selamlarımı iletiyor, iyi olmanı(zı) diliyorum.

İyi olmayı başarmak zor şey, her gün, her an bizden her parçanın koparıldığı, sol yanımızın kanatıldığı bir coğrafyada, biliyorum. Her insan yaşadığı coğrafyaya/topraklara benzer mealindeki söz ne kadar da isabetli söylenmiş. Coğrafyamız yaslıdır. Biz yaralı.Her şeye rağmen umudumuzu devrimciliğin doğurgan rüzgarına yükleyerek ve de ‘Aydınlık gözlerin’ gözlerindeki pırıltıyı önümüze ışık tutarak dağ vadi demeden bahara çıkan yolu takip edeceğiz.