Tarsus Kadın Hapishanesinde yazılan deneme: "Derinden"

14 Temmuz 2019

Derinden

Siz hiç derinden bir nefes alırken ciğerlerinizin parçalanacağını hissettiniz mi, ben hissettim, gerçek yaşama doğru adımlarken yani annemin rahminden çıktığım anda. Ama içinde bulunduğum dar alandan, kocaman bir alana gelmek çok güzel bir duyguydu.

Yeni bir dünya, kalabalık bir topluluk, düşündüğümde daha farklı bir dünya burası, hiç değilse artık göbek bağımın mesafesinden daha geniş bir mesafeye emekleyebiliyorum.

Küçük alanımdan dünyaya merhaba demek çok kısa sürdü oysa annemin dolaştığı ve anlattığı dünyayı çok sevmiştim gerçekten de uçsuz bucaksız bir yaşamın varlığına inanmıştım. Sonra aniden çıktığım alana döndüğümü sandım, öyle küçük, dar, soğuk bir alana getirildik annemle, bu yeni dünyada öyle şeylerle karşılaştım ki. Her gelen buranın dört duvarından, demirinden, parmaklıklarından bahsediyor, ben bütün bunları görüyorum ama ne işe yaradıklarını bilmiyorum. Geldiğim dünyayı çoktan unutmuştum, insanlar buradan çıkıp özgürlüğüne kavuşmak istediğini anlatıyor. Nasıl bir şey bilmiyorum ama ben arada kapının duvarların diğer tarafına geçebiliyorum, kargo, revir, spor alanına gidiyorum, sonra derinden bir nefes alıyorum demek ki ben özgürüm.

Yıldız Sönmez
Kampüs Kadın Kapalı Hapishanesi B-7
TARSUS/MERSİN